Volby do krajů 2008 a srovnání s dřívějšími volbami do krajů

Mapové znázornění volebních výsledků strany Moravané a dřívějších moravských stran v krajských volbách 2000, 2004 a 2008

Před dvěma roky jsem mapově zpracoval výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pro stranu Moravané. Nyní jsem tak učinil pro výsledky téže strany v krajských volbách. Výsledek je zde:

Volební výsledek Moravanů do krajů 2008

Poslední volby se konaly v roce 2006 do českého parlamentu (posl. sněmovny), pro srovnání, tehdy strana Moravané dopadla takto (je zachováno měřítko podílu hlasů):

Volební výsledek Moravanů do poslanecké sněmovny PČR 2006

Co ze srovnání můžeme vyčíst? Na letošních krajských volbách je nápadný vzestup hlasů pro Moravany v Moravskoslezském kraji – zatímco v roce 2006 zde počet hlasů patřil mezi nejnižší, nyní naopak v některých obvodech (nápadné jsou zejména Bílovec a Opava) patří k těm nadprůměrným. Pokud je to výsledek činnosti prvního kandidáta na tamní kandidátní listině, pak klobouk hluboko, přehluboko dolů. Nicméně vzestup hlasů pro Moravany oproti předloňským volbám je viditelný i v jiných obvodech pověřených obcí, na mapě zaujmou na první pohled hlavně obvody Rožnov pod Radhoštěm a Moravský Beroun. Velký vzestup hlasů zaznamenal i obvod Prostějov, což je bezpochyby dílo tamní místní (oblastní?) organizace. Ostatně když si připomeneme nejaktivnější organizace strany, vidíme na mapě, že nejlepší volební výsledky jsou právě v jejich obvodech; především jsou to obvody Pohořelice, Hrušovany nad Jevišovkou, Dačice, Slavonice, Králíky, Mohelnice, Bučovice, třebaže v některých případech nevím, zda v daném místě opravdu nějaké
místní organizace strany jsou. Setrvale dobré výsledky by tomu ale napovídaly. Vzestup podílu hlasů pro Moravany lze pozorovat i jinde, například ve střední a východní části Jihomoravského kraje, v západní části Zlínského kraje, na Jesenicku, částečně i na Valašsku a jinde. V některých obvodech naopak podíl hlasů pro Moravany za dva roky poklesl. Nápadný je nejspíš hlavně východní okraj Vysočiny, který v letošních volbách jakoby ani nepatřil k Moravě; když nepočítám Dačicko, nejlepší výsledky zde měl obvod Náměšť nad Oslavou, nyní patří k těm nejhorším. Podíl hlasů pro Moravany poklesl např. v obvodech Vranov nad Dyjí, Hanušovice, Bruntál, Staré Město (u Uherského Hradiště), Karolinka a několika dalších, zvlášť nápadné je to u Svitav a Jevíčka, které se dřív zřetelněji vydělovaly z Pardubického kraje.
Nejbližší volby směrem dozadu byly parlamentní v roce 2006, nicméně poslední krajské byly v roce 2004. Také u nich si pro srovnání můžeme ukázat mapu. Tehdy ještě neexistovala strana Moravané, o hlasy voličů usilovaly Moravská demokratická strana a Hnutí samosprávné Moravy a Slezska, které však nekandidovaly spolu, nýbrž zvlášť, v některých krajích v koalici s jinou stranou (např. Důchodci za životní jistoty). Tyto dvě strany také nekandidovaly ve všech krajích, ve kterých dnes Moravané, takže zobrazené území je menší:

Volební výsledek Moravanů - kraje 2004

Srovnání s předchozími mapami není úplně možné, protože ve výsledcích jsou zahrnuty i hlasy pro menší koaliční strany v některých krajích, nicméně troufám si tvrdit, že většina hlasů byla pro moravské strany. Pokud tedy „nemoravské“ hlasy nebudeme vnímat, pak si nemůžeme nevšimnout výrazné podpory zejména v Jihomoravském kraji, pak také v části Valašska a v Jeseníkách v širším okolí Bruntálu. Ve srovnání s letošním výsledkem však bije do očí výsledek na východní Vysočině, kde v obvodu Náměšť nad Oslavou dokonce počet hlasů pro Moravskou demokratickou stranu (na Vysočině tehdy kandidovala sama bez koalice) přesáhl hranici 5% nutnou pro vstup do krajského zastupitelstva! Ve východní části Moravskoslezského kraje dopadly volby v roce 2004 podobně slabě jako parlamentní v roce 2006, přece jen však v roce 2004 o něco lépe.
Nejméně příjemné bude srovnání výsledku letošních krajských voleb s krajskými volbami v roce 2000 (tehdy se konaly první krajské volby vůbec). V nich kandidovaly Moravská demokratická strana a Hnutí samosprávné Moravy a Slezska v koalicích jen společně, srovnání s letošními volbami je tedy velmi dobře možné. Obě strany opět nekadidovaly ve všech krajích na území Moravy, proto je území na mapě menší než na mapě k letošním volbám:

Volební výsledek Moravanů PS PČR 2006

Ve srovnání se všemi pozdějšími volbami to byly volby jednoznačně nejúspěšnější. Zatímco v letošních krajských volbách v žádném obvodu pověřené obce nepřesáhl podíl hlasů pro stranu Moravané 5%, v roce 2000 tuto hranici nutnou pro vstup do krajského zastupitelstva překročila koalice jmenovaných dvou moravských stran hned v devíti obvodech! (Za zmínku stojí opět velmi dobrý výsledek v obvodech Pohořelice a Hrušovany nad Jevišovkou, což svědčí o stále vysoké pracovitosti tamní místní organizace, podobně dobrý výsledek byl v obvodu Bruntál, který se víceméně zopakoval ještě o čtyři roky později, za další dva roky už byl výsledek slabší a letos to v Bruntálu bylo velmi slabé). Pouze v 19 obvodech byl podíl promoravských hlasů nižší než 1,2%, letos na stejném území (tj. bez Vysočiny, Jižních Čech a Pardubického kr.) takových obvodů bylo 83.
Ze srovnání těchto map je zjevné, že v mezi roky 2000 a 2006 se dostala moravská politika do krize, z níž se teprve v poslední době pomalu vyhrabává. Pokud půjde vzestup strany Moravané nahoru stejnou rychlostí jako mezi roky 2006 a 2008, pak bude trvat ještě velmi dlouho, než Moravané překročí nějakou pětiprocentní hranici.
Co způsobilo (z pohledu volebních výsledků) krizi po roce 2000, to nevím, snad je vysvětlením to, co jsem zaslechl, že totiž jména dřívějších moravských stran byla lidem známa už z počátků 90. let, kdežto Moravané je nová strana, jejíž jméno voličům nic neříká. V souvislosti s názvem sloučené strany někteří bědovali nad tím, že v nynějším názvu není jméno Slezsko, které by mělo přitahovat slezské voliče. Vzestup hlasů pro Moravany v letošních krajských volbách na širším Opavsku ukazuje, že zmiňovat Slezsko není potřeba a příčiny tamního nezájmu voličů o stranu Moravané jsou jiné. Závěrem ještě dodám, že se v letošních (vzestup hlasů na Prostějovsku, pokles na Bruntálsku) ale i těch dřívějších (oproti zbytku vysoká podpora na Pohořelicku, Dačicku, Králícku) volbách ukázala nutnost aktivity místních organizací, neboť tam, kde jsou místní organizace aktivní, jsou lepší volební výsledky než jinde.

3 thoughts on “Volby do krajů 2008 a srovnání s dřívějšími volbami do krajů

  1. Je tam drobná chybka v letošní mapce – v obvodu Letovic hlasovalo pro stranu Moravané 0,50 % lidí.

  2. ◉ Poděkování za práciUpřímně z Dačic děkujeme za tuto mravenčí a nesmírně poctivou, trpělivou práci, které již bylo věnováno velmi mnoho času. Je to velmi užitečné, přehledné i poučné. Mluvím zcela vážně za několik dalších lidí, …nesmírně si Vás vážíme. Za něco takového si sice nic nekoupíte, ale alespoň něco. S pozdravem Dačičtí.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s