Made in Moravia

Tak zrovna toto nikde napsáno není, ale …

… ale stávalo se, že za zemi původu byla označena Morava, třebaže byla součástí (např.) Československa. To ukazují třeba následující obrázky – oba jsou úvodní dvoustrany slovníků, které vydávalo nakladatelství Jindřicha Lorenze v Třebíči do roku 1949. Jak v roce 1937 tak dokonce v roce 1949 byla za místo vydání označena Třebíč s bližším udáním, že je na Moravě. Dál už nic, žádné Československo. O tehdejším moravanství to určitě aspoň něco málo vypovídá.

Kolibří slovníček vydaný na Moravě

Slovník vydaný na Moravě

11 thoughts on “Made in Moravia

  1. Mě spíš zaujalo, že slovník z r. 1937 se jmenuje „italiano-ceco“, zatímco slovník z r. 1949 je najednou „italiano-boemo“. Že by se autor prvého slovníku hlásil k jedotnému českému národu a jazyku, zatímco druhý by nepovažoval češtinu za nic více než jazyk sousední země?Také stojí za povšimnutí, že v české verzi prvorepublikového slovníku je dr. Václav Hodr „přísežný tlumočník italštiny a ČEŠTINY“, zatímco na italské straně to nalezneme přeloženo jako „interprete legale d‘ italiano e CECOSLOVACCO“.

  2. Myslím, že vaše první interpretace je unáhlená. Ještě i dnes se občas volně zaměňují kmeny bohem- a čech-. Výklad, že bohem- znamená jen Čechy bez Moravy, kdežto čech- Čechy s Moravou, není všeobecně platný a chápaný jako závazný, ač je hodně rozšířený. U obou slovníků je podstatná informace vydavatele, o níž rozhodoval on sám, nikoli autor slovníku.

  3. Made in Moravia…. tato značka existuje (Vyrobeno na Moravě), nalezl jsem ji na náplastích na duše (lep kit na kola) a bylo to současné balení

  4. Made in Moravia…. tato značka existuje (Vyrobeno na Moravě), nalezl jsem ji na náplastích na duše (lep kit na kola) a bylo to současné balení

  5. made in Moraviase vyskytovalo i na víčku jakýchsi zavináčů. Firma byla snad z hodonína ale název už nevím…

  6. jak muzu firma z hlavniho mesta ceskeho (rakouskeho?) slezska uzivat napis „made in Moravia“ ? 🙂

  7. ◉ Made in MoraviaNa kelímku kremžské hořčice se dočteme:Vyrábí: Fruta Bohemia Kroměříž, ČR

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s