Poslanecké rozhodnutí prý doslova pohřbilo Moravu

Článek z Rovnosti z roku 1997

Nedávno jsem něco hledal a našel jsem vystřižený článek z deníku Rovnost o čtenářských ohlasech na přijetí ústavního zákona o vytvoření vyšších územních samosprávných celků (dnešních krajů). Bohužel jsem si na ten výstřižek nepoznamenal datum vydání, nicméně onen zákon byl přijat 3.12.1997, takže článek musel vyjít někdy brzo poté.

Horká linka: Nezaznamenali jsme ani jeden kladný ohlas na ústavní zákon, který dělí republiku na 14 krajů
——————————
DOBROMIL DVOŘÁK
——————————
Ústavní zákon o zřízení 14 krajů, který přijala Poslanecká sněmovna a který po schválení Senátem začne platit od počátku roku 2000, vzbudil velký zájem našich čtenářů.
„Jsem velmi rozhořčena nad poslaneckým rozhodnutím, které doslova pohřbilo Moravu,“ míní Lenka Pěnkavová, která volala z Prostějova. „Nedivím se ale, vždyť ve sněmovně jsou tací lidé, jako pan Robert Kolář z ODS, který by republiku nejraději rozdělil na 27 částí!“ Za otřesnou slátaninu, která bude stát daňové poplatníky několik miliard, označila zákon Eva Breiová: „Mínění lidí zůstalo stranou,“ dodala naše brněnská čtenářka. Dr. Jaromír Kummer nevěří, že zřízení 14 krajů povede k decentralizaci. „Je jich příliš mnoho a budou se mezi sebou hašteřit, což zase vyhovuje Praze. Asimilační tendence Čechů vůči Moravanům se projevují zejména skladbou Jihlavského kraje, který nerespektuje historickou moravsko-českou hranici. Morava je moje vlast, Českou republiku považuji za státně politický útvar, na nějž už nejsem tak hrdý jako na Moravu,“ dodává třiatřicetiletý farmaceut z Hodonína, který je přesvědčen, že tzv. moravský separatismus si vymysleli centralističtí politici jako účinného
strašáka.
„Poslanci prokázali, že jim na názorech lidí pramálo záleží,“ faxoval nám mimo jiné E. Zamberský (71) z Třebíče.
„Zákon je v rozporu se zvyklostmi v EU. Model 14 je nepovedenou kopií starého komunistického uspořádání. Proč opakujeme totalitní chyby?“ Pan Zamberský také připojil svůj návrh: Čtyři země – Praha, Čechy, Morava a Horní Odra.
Pan Jiří Svoboda (71) považuje rozdělení ČR na 14 krajů za poškozování bratrské jednoty Čechů a Moravanů, kteří přece mají nárok na konstituování vlastní země. „Praha nectí vztah Moravanů k jejich kořenům, a narušuje tak i jejich vztah ke společnému státu,“ míní. František Březina (76) z Brna-Komína je toho názoru, že čím více krajů, tím vyšší náklady. „Mrzí mne, že například KDU-ČSL zradila myšlenku zemského zřízení, kterou po listopadu ’89 prosazovala. Když už nebudou samosprávné země, tak jsme měli zůstat u současného počtu sedmi krajů a hlavního města Prahy,“ dodal. Starosta obce Žeranovice na Kroměřížsku Václav Čáp (62): „Ani jeden ze starostů na našem setkání nezvedl ruku pro kraje. Jsem pro řešení obec – okres – země,“ říká. „Pokud jde o sídlo kraje ve Zlíně, tak tam to máme jen osm kilometrů, a to je asi zatím jediná jistá výhoda.“ Emeritní pedagog VUT Brno RNDr. Ladislav Dvořák je také přesvědčen, že 14 krajů je mnoho: „Nebylo to k ničemu už před rokem 1960, protože
malé kraje nejsou soběstačné.“
Žák 6. B. ZŠ z Brna-Řečkovic Roman Kvapil nám sdělil svůj podiv nad tím, že se z názvů institucí, jako například rozhlasu, televize, nebo spořitelny vytratila Morava. „Proč se na Moravě jmenují Český a Česká?“ ptal se.

3 thoughts on “Poslanecké rozhodnutí prý doslova pohřbilo Moravu

  1. Počešťování MoravanůČeské úřady se soustavně věnují počeštění obyvatel naší země Moravy! Proto je velmi důležité, aby se především naše děti učily o moravské historii alespoň doma, když ne ve škole!Pokud nebudou Moravané znát svoje dějiny pak se jako národ nemůžeme prosadit a vytratí se moravská identita!

  2. O Moravě./1/http://www.malovanykraj.cz/nove.phpNárodopisný a vlastivědný časopis Slovácka.Např. č.3 z roku 1996, ukázka obsahu:Kroje uherskobrodské.Městské muzeum ve Strážnici.Tie šaštínské zvony k sebe nás volajú.Historické obchodní cesty na Slovácku.Otazníky nad kostely.Hodonínské gymnázium.950. výročí obce Louky.Historie a současnost gymnazia. Komenského v Uh. Brodě atd.Historie Moravy ano, v kontextu evropském.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s