5P

Chasa ušlechtilá aneb Jak mnohoslibně leč nezávazně naznačovat

Ještě jsem si vzpomněl na jednu tiskovinu, kterou jsem si uchoval z dřívějška. Tentokrát jde o předvolební plátek České strany sociálně demokratické z roku 1996 (přesněji celé jedno (dvoustranné) pronajaté číslo inzertního časopisu „5P“).
Jelikož v době předvolebního klání v r. 1996 ještě (nepletu-li se) v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky seděli lidé zvolení za moravské strany, cítila ČSSD potřebu v předvolební kampani zabrnkat i na moravskou strunu a přilákat tak pár moravských duší právě na úkor moravských stran.
A tak si hned na první straně onoho inzertního plátku 5P čtenáři mohli přečíst článek s nadpisem „Jak se koruna stěhovala“ a podtitulem „Kdyby byla Morava tam, kde jsou Čechy…“. Většina článku je věnována odkazu Velké Moravy a středověké teorii (kterou použil i Karel IV.) kronikáře Dalimila, že česká královská koruna není vlastně nic jiného než královská koruna staré Moravy. Pak ještě článek zdůrazňuje, že „země moravská byla pevnou součástí Zemí koruny české„, dále dokonce že „moravská samospráva byla omezena pouze po nešťastné bitvě po Bílé Hoře a zrušena nedlouho po ‚vítězném Únoru‘ v roce 1949“ a úplně na konci, podle mě poněkud pokrytecky článek běduje nad tím, že „dost často slyšíme, že někdo zavítal do Čech, když přijel na Moravu“ a že se aspoň mohl obtěžovat užitím výrazu „české země“ (jako kdyby to nebyla stejná blbost).
Tímto článkem samozřejmě vábení moravských voličů neskončilo, další dva články byly přichystány na straně druhé.
První z nich nese nadpis „Labužnický moravský talíř“ a jelikož podle něj „jihomoravská kuchyně je bohatá a pestrá tak jako zdejší příroda“ (o Moravě jako celku raději ani slovo, místo toho obvyklé parcelování Moravy na místní oblasti, které si raději nemají uvědomovat, že patří dohromady), přináší recepty na moravského vrabce, znojemské roštěnky, kapra po lednicku, slovácké škvarkové vdolečky, ivančický vařený chřest, zapékaný chřest a ovocné tvarohové knedlíky.
Druhý článek se jmenuje „Chasa ušlechtilá“ a podává stručný přehled některých osobností, které pocházejí z Moravy. Zmiňuje husitského reformátora Jana Milíče z Kroměříže, dále Komenského, Palackého, Mendela, Janáčka, Baťu, Masaryka a pak pár herců a spisovatelů, výčet je zakončen Bolkem Polívkou.
Celkově nebyly tyto tři články v předvolebním materiálu ČSSD ničím jiným než vábničkou na moravsky cítící voliče. Nikde totiž žádný z těchto článků ani slovem nenaznačoval, že nejde jen o sentimentální nezávazné „plky“, ale že se i program ČSSD bude vážně otázkou postavení Moravy zaobírat.
Na první straně „5P“ byl otištěn projev Václava Grulicha, který stál na prvním místě kandidátky ČSSD v jihomoravském volebním kraji, a ten mj. napsal: „… že život má vedle vážných i veselejší stránky a že i v předvolební kampani se najde místo pro vtip a nadsázku.“ Aniž by to staronový pan poslanec zamýšlel, perfektně vystihl, o co těmito třemi články České straně sociálně demokratické šlo – o nezávazné zalaškování v nadsázce. Ti kteří ty články psali a ti kteří si je k tisku objednali, na jejich obsah zapomněli jistě dávno před tím, než v českém parlamentu došlo na dělení Moravy na současné kraje, nejspíš hned po volbách.
Je to názorná ukázka toho, že ČSSD spoléhala na to, že moravsky cítící voliči asi dají přednost zavedené parlamentní straně v naději, že ta aspoň něco pro Moravu udělá, před stranami sice více méně promoravskými (tehdy HSD-SMS, Českomoravská unie středu a další), ale nesoucí s sebou nejistotu, zda se do parlamentu dostanou. Možná se ČSSD tato taktika tehdy povedla, ale Moravě to nepřineslo jednoznačně nic. Aspoň je to ale poučení pro příště (byť v současné době nic nenutí „celostátní“ strany, aby se Moravanům podbízely brnkáním na moravskou strunu, může to však někdy v budoucnu nastat – kdo se pak znovu nechá nachytat, neprokáže nic jiného než ztrátu paměti).

12 thoughts on “5P

 1. „Morava patří do českých zemí, narozdíl od Spiše“ – Nechcete to rozvést?“Slováku.“ – Proč mi říkáte, Slováku?“taky Moravák!“ – obzvlášť toto budete muset rozvést a vysvětlit. Pod tím jménem se skrývají různé představy, je jedna jediná. Popište tu svoji.

 2. Launer 1848.Slovák nehodí se k politice, nedbá o svůj objektivní život. Je teoretik a myslitel. Svou skutečnost nalézá jen v ideálním světě. Je svévolný a proto potřebuje Čecha, který je pořádný, zrovna jako povrchní Čech se musí obživiti slovenskou vnitřností.

 3. Jiří Mahen.http://www.mzm.cz/mzm/osobnosti/jiri_mahen.htmlÚryvek z kapitoly „O slovanství“ z knihy Jiřího Mahena, Kniha o českém charakteru, Praha 1924, viz odkaz…U nás není hluboce neštastných a k smrti unavených lidí, o nichž mluví např. Gorkij ve svých „Nečasových úvahách“. To my přidáváme jenom sympatie k něčemu, čeho litujeme, když čteme: „Dovedeme vychovat v sobě organický odpor k zvířecí polovině své bytosti, k těm zoologickým prvkům ve své psychice, jež nám dovolují být hrubými a ukrutnými druh k druhu? Dovedeme vštípit sobě samým i druh druhu odpor k utrpení, k zločinu, ke lži, k ukrutnosti a k té podlé špíně, jíž každý z nás má v duši tak mnoho, at je kýmkoli, at se považuje za sebekulturnějšího?Skutečná podstata a smysl kultury spočívají v organickém odporu ke vší špíně, podlosti, lži, hrubosti, ke všemu, co člověka snižuje a nutí ho trpět. Musíme se naučit
  nenávidět utrpení, teprve tehdy je odstraníme. Nyní člověk se pomátl, utýral se, srdce jeho rozrývá se na tisíc kusů steskem, hněvem, zklamáním, zoufalstvím. Člověk se utrápil, a sám si připadá nebohý, nepříjemný, protivný.“Nikoliv! Český člověk není ještě tak daleko, aby si připadal nebohým, nepříjemným a protivným.To by musel být daleko objektivnější, než ve skutečnosti je……

 4. OPRAVA KE KOMENTÁŘI [2]Místo „Pod tím jménem se skrývají různé představy, je jedna jediná.“ má být „Pod tím jménem se skrývají různé představy, ne jedna jediná.“

 5. český-česky mluvící/6/Launer ve svém prapodivném spise „O povaze Slovanstva.“ Potah západní Evropy na Slovanstvo je prý jednoduchý:Chorvat, Slovinec, Dalmatinec = VlachPolák = Francouz (Jozífek: My také)Rus = Angličan! (Důvody veselé i všelijaké)Čech, Moravan, Slezák, Slovák = NěmecVelmi zábavné, ovšem k ničemu, jsou legendy o povaze kmenů. Na Moravě se hodně blouzní o slovácké krvi. Chasníci prý chodí k muzikám s noži v holínkách.Peisker:Slovanský charakter „blatných lidí“ z pripetských bažin: nepřátelství mezi bližními, příchylnost jenom v rodině, něžnost a fantazie, špatná bojovnost, spíše plachost, výpady čistě po hanácku: „Nejsou-li tam, hr na ně! Jsou-li tam, coufnem!“, nepředloženost=vznětlivost, vratkost.P.S.Kniha /4/ musí být v Brně v knihovnách.Jinak mám dojem, že je u většiny spisovatelů Čech a Moravy kladen důraz na český = česky mluvící. Básník Jan Skácel byl Moravan, jeho otec
  pocházel, pokud se nepletu, z jižních Čech.

 6. Ke komentáři 1Abych byl přesný, tak Morava nepatří do českých zemí, ale když tak do zemí Koruny české. V tomto svazku zemí byla česká pouze jedna, moravská rovněž, lužické byly dvě. Takže pro příště: Ne české země, ale země Koruny české, protože česká byla Koruna, nikoliv všechny země.

 7. Neblábolím, blábolí ten, kdo dal tu blbost na Wikipedii. Když jsem dával na Wikipedii něco z fyziky, muselo to být přesně. Pokud je tam něco z historie, je u nás takovým blbým zvykem, že každý si tam interpretuje dějiny po svém a fakta překrucuje. Asi tak, jak mi vy překrucujete příjmení.

 8. Pingback: Volební postřeh | O Moravě pro Moravany

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s