Vysočina už není součást Moravy? A Svitavy?

Dva postřehy ze současnosti

1.
Proč byl vytvořen kraj jihlavský, přejmenovaný potom na Vysočinu? Podle některých geografických knih proto, aby byla „aktivizována“ vnitrostátní periferie. (Splnilo se očekávání?) Pravdě však bude jistě bližší, o čem se veřejně nepíše, že je to kombinace lobování místních politiků a protimoravské schválnosti české politiky (pro připomenutí: jak se v parlamentu debatovalo o vytvoření krajů). Vytvořit kraj napůl český, napůl moravský a pak tím argumentovat, že proto nemůže být součástí Moravy, je chytrý tah, jak oslabit Moravu. A aspoň podle následujícího obrázku (snímek obrazovky z novinky.cz s mnou zvýrazněnými pasážemi) se to daří. (Původcem té formulace můžou být meteorologové, ale to už je drobnost.) A myslím, že toto není jediný případ a že už jsem podobné oddělování Vysočiny od Moravy viděl i jinde.

podle novinářů Novinek je Vysočina něco jiného než Morava

2.
Svitavy – od svého vzniku před více než sedmi stoletími na Moravě, dnes v Pardubickém kraji, což v obecném povědomí znamená v Čechách (jinak ovšem Čechy oficiálně neexistují, stejně jako Morava). Když byla oslovena svitavská radnice ohledně vyvěšení moravské vlajky, prý odmítla s odůvodněním, že Svitavy s Moravou dnes už nic nepojí. Na to jsem si vzpomněl, když jsem nedávno viděl kalendář soutěžních akcí Českého svazu silového trojboje na období 2014/2015. Na 27. září letošního roku je naplánováno mistrovství Moravy družstev a pořadatelem je TJ Svitavy. Pro soutěže jednotlivců rozdělil ČSST Českou republiku na čtyři oblasti (západní Čechy, východní Čechy, jižní Morava, severní Morava) a mistrovství severní Moravy mužů, žen, dorostenců, juniorů bude (25. října) pořádat opět TJ Svitavy. Takže nějaké pojítko (možná nejen toto) Svitav s Moravou navzdory tvrzení radnice zjevně pořád ještě je. (A mistrovství Moravy v benčpresu mužů a žen v prosinci bude pořádat KST Jihlava, což je zase postřeh k bodu 1. tohoto článku.)

Advertisement

11 thoughts on “Vysočina už není součást Moravy? A Svitavy?

 1. Takové hlášení počasí slyším od meterologů či hlasatelů v radiu celkem běžně. Nevím zda je to záměr, hloupost, či jen to, že vrchovina má spečifičtější počasí. Každopádně je to dost blbé.

 2. A Sudety (od roku 1979 „Krkonošsko-jesenická subprovincie“) jsou v meteopředpovědní terminologii „severní pohraniční hory“.

 3. Jj, taky to pozoruji, jak nám tu vzniká „nová země Vysočina“. Čas od času, ale spíše výjimečně se různě objevuje termín západní nebo jihozápadní Morava, či snad horácko. Asociace se slovem Vysočina se u mě projevuje výhradně s oním salámem :-D. Komické mně připadá i ta věc, že Události v regionech z Brna informují z tohoto kraje jen sporadicky, ač je většinově na Moravě. A proto já, který mám bydliště nedaleko Ivančic a Dukovany a Mohelno je tu, co by kamenem dohodil, tak se v rádoby regionálním zpravodajství z Brna mnoho nedovím. Po vznesení dotazu na ČT, mě bylo odpovězeno něco v tom smyslu, že současné krajské štáby jsou nejlépe koordinované tak, jak jsou a že Jihlava proto přispívá do pražského studia, nebo tak něco. No myslím si o tom své. Co se týče některých představitelů Svitav ale i jiných měst po obou stranách zemské hranice, jde jako vždy o neznalost, nechuť a ignorantství. Lidem, těm obyčejným i těm, co nám vládnou jde o vlastní prospěch, nebo přežití či jiné zájmy. Hodnoty předků mezi nimiž je i patriotismus už dnes moc nejsou IN. Vždyť i celá takzvaná hospodářská krize je jen výsledkem morálního úpadku. To už věděl Baťa za první republiky. Chce to holt čas a pro ten vhodný udržovat povědomí. Ještě ke Svitavám, a celému umělému okresu Svitavy. Mám odtud manželku, tedy z české části mezi Poličkou a Litomyšlí a v této oblasti žádné přirozené vazby na Svitavy nejsou. Jsou daleko a při přejezdech ze Svitav do Litomyšle je zřetelný ten široký „pohraniční koridor“ za obcí Javorník.
  Ještě jednu poznámku tak trochu mimo téma. Manželka je učitelka s aprobaci čeština a dějepis a při přípravách jí taky rozšiřuju moravský pohled na svět, když ač pocházejíce z Čech, pracuje a žije na Moravě. No je jasné, že k tomu jinde dosud dojít nemohla. Ale je tu i jiná věc. Shodou náhod dostala pro vykrytí plného úvazku v tomto školním roce učit i vlastivědu na prvním stupni a to konkrétně ve 4.a 5. třídě. No a zaujala mě konkrétně v učebnici pro 4. ročník přístup k moravanství. Vydavatelství, rok a autora si momentálně nevybavím, ale můžu zjistit. V hlavě mě utkvělo jen, že to bylo vydáno v Brně. Kromě učení se o krajích jako o současném členění ČR je tu i zmínka o složení ČR z historických zemí a mapky s zemskými hranicemi. Taky se tu zřetelně píše, že hlavní obyvatelstvo ČR, tedy mimo menšiny, je tvořeno třemi národnostmi českou, moravskou a slezskou. Vida, a pak že to nejde, i když to bude jedna z mála vlaštovek, ale přesto příjemné překvapení.

 4. „A Sudety (od roku 1979 “Krkonošsko-jesenická subprovincie”) jsou v meteopředpovědní terminologii “severní pohraniční hory”. (Hans)

  To myslím žádné neštěstí není.

 5. „mezi Poličkou a Litomyšlí a v této oblasti žádné přirozené vazby na Svitavy nejsou. Jsou daleko“ (Martin)

  Vůbec okresy vytvořené v roce 1960 jsou dost velké. Prvorepublikové okresy (vzniklé za Rakouska) byly menší a jednolitější.

  „V hlavě mě utkvělo jen, že to bylo vydáno v Brně“ (Martin)

  I v atlasech vydávaných Kartografií Praha něco málo o Moravě občas bývá.

 6. Martin napsal: „Chce to holt čas a pro ten vhodný udržovat povědomí. Ještě ke Svitavám, a celému umělému okresu Svitavy. Mám odtud manželku, tedy z české části mezi Poličkou a Litomyšlí a v této oblasti žádné přirozené vazby na Svitavy nejsou. Jsou daleko a při přejezdech ze Svitav do Litomyšle je zřetelný ten široký “pohraniční koridor” za obcí Javorník.“

  S tím Litomyšlem je to recht, ale s Poličkou nesouhlasím. Doprava mezi Poličkou a Svitavami, co se týče vlaku, je celkem dosti slušná, i když tedy dost lidí z Poličky pokračuje dále směrem na Českou Třebovou, ale hodně a možná i více i na jih.

  Jinak jsem si všiml při svých četných cestách, že mezi městy Svitavy a Česká Třebová či Ústí n. Orlicí pendluje dost lidí. Stejně jako v případě Žďáru a Havlíčkova Brodu anebo mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou. Celkem slušnější je to i mezi Jihlavou a přilehlou oblastí jižních Čech. Nějak ti lidé prostě plynou jedním anebo druhým směrem, mají to zažité a celkem hůře je bude možné získat.

 7. Karel: Ano vlakové spojení je slušné, ale stejně tak jezdí dost autobusů mezi Svitavami a Litomyšlí a to nejen regionálních ale i dálkových ( např. Brno – Liberec, nebo z Prahy na Valašsko). Do Svitav se sjíždí spousty lidí, protože jde o přestupní uzel na rychlíky a Brno – Praha. Nevím, kolik lidí jede až přímo do Prahy a kolik jich vystupuje cestou, ale dojíždění za prací a studiem směrem na Brno je taky slušná a to nejen ze svitavska ale i poličska. Funguje tu taky jakýsi IDS i když ne rozhodně té kvality jako je IDS JMK, tak se dá předpokládat, že hlavní přepravní proudy budou směrovány na železnici. Potvrzením spádovosti částí okolních krajů k Brnu budiž i samotná integrace těchto území do IDS JMK Březová nad Svitavou, nebo východočeské Bystré. ( přecijen Pardubice jsou taky daleko i od Poličky ) U Jihlavy bych řekl, že podobný případ vazby Slavonic a Dačic jsou lepší na Jihlavu, než na Jindřichův Hradec. Nepochopitelné, že tato oblast může být považována za Jižní Čechy. Problém, že mnozí lidé nevědí, kde jejich domov leží. Národnostně se mohou cítit třeba Češi nebo Rómové, ale ta města leží stále na těch svých stejných místech od doby svých vzniků. V naší společnosti koluje spousta omylů a nepravd a to nejen v této oblasti a paradoxně ač se zdá, že je v dnešní době nepřeberná škála možností, jak si informace získat, tak se v tom většina stejně nedokáže zorientovat a kriticky zhodnotit, a tak jen masově konzumují to, co jim média předkládají.

 8. Ivoš
  K tomu zpravodajství a „kraji Vysočina“ Dotazoval jsem se přímo v ČT proč jsme na Jihlavsku a Velkomeziříčsku nuceni sledovat zpravodajství z regionů pražského vydání, proč je pro nás důležité co se děje v Kladně, Ústí, Kutné Hoře atd. Byla mi zaslaná mapka, kde Jihlava, Velké Meziřičí a Brtnice jsou oblast Čechy! a toto prý byl požadavek hejtmana kraje Vysočina, když vzniklo toto nové členění a ČT připravovala nové zpravodajství z regionů. Nyní jsem se na zemské zřízení dotazoval stále vlivnějšího Babiše, uvidíme jestli odpoví a pokud ano, jak. Morava je pro politiky (a dokonce i pro moravské – Sobotka) červený hadr.

 9. Zase bych ty meteorology tolik nehanil. Nedávno jsem na ČT slyšel, jak jeden z nich upozornil na meteorologický jev na západní Moravě, což není vůbec obvyklé. Severní, východní, jižní, ale západní…tleskám. Kdo zejména na Svitavsku zabil povědomí o Moravě je veřejnoprávní televize a rozhlas. V době analogu vysílala z vysílače Kamenná Horka brněnská mutace regionálních večerníků. Po digitalizaci ČT uvedla, že radnice a lidé se dožadovali vysílání z Prahy, podobné to bylo i u vysílače Javořice, který pokrývá velkou část Vysočiny. Co na to říct. Obdobná situace panuje u ČRo, kde z kóty na Hřebči vysílá silný ČRo Pardubice. Jediný, kdo situaci zachraňuje, jsou komerční rádia z Brna, která ve Svitavách vysílají (Hády, Krokodýl, Haná, Petrov).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s