Moravané – krajské volby 2012

Výsledek pro stranu Moravané v mapě

12. a 13. října letošního roku se konaly volby do zastupitelstev krajů. Ve všech krajích, které zasahují na území Moravy, kandidovala i strana Moravané. Bez dlouhých úvodů se pojďme podívat, jaké byly její volební výsledky v jednotlivých krajích a jejich částech (obvodech pověřených obcí):

strana Moravané - krajské volby 2012

Nejlepší bude hned tuto mapu srovnat s obdobnou mapou zobrazující výsledky krajských voleb z roku 2008:
Volby do krajů 2008.

Hned na první pohled ze srovnání obou map plyne, že strana Moravané si oproti minulým krajským volbám ve výsledcích polepšila. Je to patrné zejména ve dvou krajích, Jihomoravském a Olomouckém. Ohledně Jihomoravského kraje nejde o nijaké velké překvapení, čeká se jaksi samo sebou, že v tomto kraji bude mít strana dobrý výsledek. Nicméně i tak je nutno konstatovat, že není obvod pověřené obce, v němž by v tomto kraji Moravané nezískali větší počet hlasů než před čtyřmi roky. Naproti tomu je však méně čekaný a oproti předchozím krajským volbám výraznější vzestup získaných hlasů v Olomouckém kraji. A neplatí to přitom jen o některé části tohoto kraje, nýbrž o úplně celém kraji – k nárůstu počtu hlasů pro stranu Moravané došlo ve všech obvodech pověřených obcí. Panuje dlouholetá představa, že „baštou“ voličské podpory strany Moravané (jakož i všech promoravských aktivit vůbec) je jižní Morava, avšak v těchto volbách se ukázalo, že to vůbec nemusí být pravda (třebaže nevíme, zda je to pouhý ojedinělý výkyv nebo dlouhodobý trend): zatímco v Jihomoravském kraji získala strana Moravané 1,75% platných hlasů, v Olomouckém kraji 1,92% (pro srovnání: ve Zlínském kraji 1,25%, na Vysočině 0,18%, v Moravskoslezském 0,58, v Pardubickém 0,2% a Jihočeském 0,22% (v obou těchto převážně českých víc než na Vysočině!). Jsou to sice výsledky velmi bídné a na vstup do krajských zastupitelstev naprosto nestačí, i tak se však letošní krajské volby ukázaly jako zajímavé.
Největší slabinou pro stranu Moravané, a to dlouhodobě, je zřetelně kraj Vysočina, na mapě lze jasně vidět, jak krajská hranice tvoří výrazný předěl ve voličské podpoře. Zvláštní, těžko vysvětlitelný, je také výsledek v Moravskoslezském kraji: v jeho nejzápadnější, jesenické části vidíme vzestup (někde i výrazný) hlasů pro stranu Moravané, ve zbytku kraje však naopak ve srovnání s předchozími krajskými volbami došlo k poklesu podílu hlasů pro Moravany. Možná v té západní části hrálo svou roli sousedství s (relativně) úspěšným Olomouckým krajem (totéž lze pozorovat v západní části Zlínského kraje sousedící s Olomouckým), ale na druhou stranu kandidátní listiny byly v každém kraji jiné.
Aby bylo možné srovnat s předchozími krajskými volbami, ponechal jsem stejné měřítko obou map a nyní už se v několika případech stalo, že měřítko mi nestačilo. Červenou barvou jsou v mapě znázorněny obvody pověřených obcí, v nichž pro Moravany bylo odevzdáno více než 2,4% platných hlasů. Některé obvody však tuto hranici vzhledem k měřítku stupnice překročily velmi výrazně. Ve čtyřech obvodech překročil podíl odevzdaných hlasů 3%: v obvodech Napajedla (3,17%), Vrbno pod Pradědem (3,62%), Králíky (3,4%) a Hanušovice (3,34%), v pěti obvodech přesáhl podíl hranici 4%: Osoblaha (4,78%), Bruntál (4,08%), Hrušovany nad Jevišovkou (4,32%), Mikulov (4,37%) a Slavkov u Brna (4,8%), a ve třech obvodech strana Moravané překročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do krajského zastupitelstva: Dačice (5,34%), Moravský Beroun (6,34%) a Pohořelice (10.81% – jako vždy nejvíc, v tomto obvodě by naopak bylo divné, kdyby to bylo jinak).

Advertisement

4 thoughts on “Moravané – krajské volby 2012

  1. O vlivu „sousedství s úspěšným krajem“ nelze vůbec mluvit. Západní část Moravskoslezského kraje dopadla tak, jak dopadla, protože je zde aktivní oblastní organizace. Totéž lze říci o západní části Zlínského kraje, kde mělo celé Kroměřížsko 2,08% a bylo to dáno právě aktivitou kroměřížské oblastní organizace a zajímavými kandidáty, kteří dokázali přinést hlasy. V obou případech se tedy ukazuje, že jedna aktivní oblastní organizace neutáhne celý kraj.

  2. A především pana Bučka osobně. I když udělal pár chyb jeho iniciativa hraničila se sebeobětováním. Za to si zaslouží obravskou úctu a uznání. Děkuji.P.S. Kdyby tak nekřičel při projevech, myslím si , že úspěch by byl ještě větší.

  3. Děkuji všem našim voličům za jejich podporu v krajských volbách. Za poslední tři noci jsem si v hlavě srovnával všechny chyby, které kdyby nebyly, tak by byl výsledek v Moravskoslezském kraji zcela jiný. Nebyl jsem nikdy člověk znalý politiky , legislativy, stále se i v mém věku téměř padesátky na krku učím. Ale nahlas mluvit musím. Jsem emocionální člověk, který se nedokáže dívat na příkoří v naší zemi. Moc rád bych pro naši Moravu a Slezsko,pro stranu Moravané, ztrhnul davy. Ale kdeže jsou ty davy, když i k volbám přišla jen třetina voličů ?? Nezbývá, než zařadit další rychlost, vyhnout se škarpám a kanálům, dát si pozor na chyby, které se již staly, a bojovat dál za naši Moravu a Slezsko. Milan Buček.

  4. Neúspěch ve Slezsku se dal očekávat. Opravdu znepokojivý je ale neúspěch na západě Moravy. Ten kontrast vůči Svitavsku či Králíkám je skutečně do očí bijící. Otázkou je, čemu tento stav přičítat. Čechizaci (na Vysočině obzvlášť silné)? Ztrátě zájmu o státoprávní postavení Moravy? Nevýrazné kampani Moravanů (dá-li se o něčem takovém v celozemském měřítku vůbec hovořit)? Volbě nejrelevantnějších celostátních opozičních stran vůči neoblíbené centrální vládě? Asi všem předchozím + příklonu voličů k spíše sociálním – „chlebovým“ – otázkám denního života.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s