Je Morava převážně zemědělská země?

Postřeh nad jedním klišé

V českém prostředí panuje o Moravě spousta klišé a stereotypů. Však to jistě zná každý – pro každého Čecha je Moravan přinejmenším jednodušší dobrosrdečný vesničan, který má za domem vinohrad, každé jídlo zapíjí slivovicí (jejímž následkem má nezřídka poněkud vyšší hladinu alkoholu v krvi) a na návštěvy úspěšnějších (normálních) příbuzných v Čechách jezdí s kilogramy uzeného vepřového. Avšak nechci se věnovat stereotypům o jednotlivcích, nýbrž klišé o moravské společnosti jako celku. Už před lety, kdy mě ještě jejich sledování nepřipadalo tak nesmyslné jako dnes, jsem si všiml v různých internetových diskusích, kde se vynořila otázka Moravy, že nejeden Čech na zmínky o moravské samosprávě či úplné samostatnosti posměšně odpovídal „co byste si bez nás počali?“. Byla to však ukázka zvláštního paradoxu, neboť titíž lidé zároveň naříkali, že Morava je pro Čechy přítěž, kterou musejí živit, avšak zároveň myšlenky na samostatné hospodaření Moravy odmítali jako extremistické. Vlastně to ovšem fakticky byl projev toho, co jsem už zmínil v článku Stereotypy Čechů o Moravanech – to byl článek o vnímání Slováků Čechy, které jsem se pokusil přenést na vnímání Moravanů Čechy. V tom článku se psalo, že Češi měli představu, že se se Slováky doplňovali v jakémsi (údajně) harmonickém svazku – Češi byli takoví a takoví a jejich chybějící vlastnosti měli zase Slováci, takže dohromady tvořili úplný celek, v němž se jedna půlka neobešla bez druhé. Na vztah nebo spíš vnímání Čechů a Moravanů by se toto doplňování určitě dalo vztáhnout taky.
Jedním z rysů takového doplňování je industrializace – panuje všeobecná představa, že Čechy jsou průmyslové, zatímco Morava zemědělská, z čehož má automaticky mimo jiné vyplývat, že se navzájem potřebují, a vůbec, byla by škoda, kdyby se rozešly, když už se tak pěkně doplňují. No nic, utřeme slzu dojetí a trochu se na to podíváme blíže. Já jsem si kolikrát nad tímto klišé o zemědělskosti Moravy řekl, že by bylo dobré si ověřit, že je skutečné, avšak neměl jsem nikdy po ruce vhodné podklady. Úplně nejprůkaznější by bylo ze statistik zaměstnanosti v různých oborech ekonomiky vytáhnout příslušná čísla počtu zaměstnanců v zemědělství v Čechách a zaměstnanců v zemědělství na Moravě, ale to by byla nesmírně pracná činnost, takže mě nikdy nenapadlo se do toho pustit. Nedávno jsem však narazil na jednu mapu, která zobrazuje počet pracovníků v zemědělství (a blízkých oborech) v jednotlivých mikroregionech České republiky. Mapa je založena na údajích Českého statistického úřadu a pochází ze studie Vnitřní periferie České republiky, sociální soudržnost a sociální vyloučení, kterou zpracovalo Centrum pro sociální a ekonomické strategie při Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity. Já jsem tu mapu pro názornost vybarvil a oddělil území Čech od území Moravy.

podíl pracujících v zemědělství v Čechách a na Moravě

Největší pozornost jistě na mapě upoutají červeně vybarvené mikroregiony, v nichž pracuje v zemědělství (a uvedených příbuzných oborech) nejméně čtvrtina jejich obyvatel. Mapa ukazuje, že tyto regiony nejsou na Moravě zastoupeny oproti Čechám nějak výrazně víc, odhadem se dá z mapy vyčíst, že na Moravě je jejich podíl v rámci celé země zhruba stejný jako v Čechách. Totéž se dá říct i o mikroregionech znázorněných oranžově, tedy těch, v nichž v zemědělství pracuje zhruba víc než 15% jejich obyvatel. Také u dalších mikroregionů lze konstatovat totéž, snad jen mikroregiony, v nichž je v zemědělství zaměstnán mizivý podíl pracovníků (do 4%) jsou v Čechách zastoupeny o něco víc než na Moravě. Musíme si samozřejmě být vědomi, že mapa zobrazuje pouze procentní podíly, navíc v poměrně širokých rozmezích (zvlášť v případě nejzemědělštějších mikroregionů znázorněných červeně), nikoli absolutní počty pracovníků v zemědělství, nicméně přece jen se z ní dá vyvodit, že ač zřejmě na Moravě v absolutních číslech v zemědělství (a lesnictví a rybolovu) pracuje víc lidí než v Čechách, rozdíly mezi oběma zeměmi nejsou velké a že klišé o Moravě jako zemědělské zemi nemá velké opodstatnění.

Advertisement

5 thoughts on “Je Morava převážně zemědělská země?

  1. Jen bych připomněl dnes zcela nedoceněnou roli moravského průmyslu v 19. století, kdy mezi důležitá centra průmyslu patřily i tak malá sídla, jako byl Dolní Bolíkov nebo Vranovská Ves.

  2. „Jen bych připomněl dnes zcela nedoceněnou roli moravského průmyslu“ (Marcus Aurelius)

    To video je skoro lepší než můj článek 🙂
    (Nevěděl jsem, že tady lze do komentářů vkládat videa.)

  3. Moc zajímavá by možná byla podobná mapka z období než došlo ke zničení (jak jsem přesvědčena do značné míry zbytečnému) mnoha průmyslových podniků po listopadu 89. Můj pradědeček jezdil jako montér z brněnské Brandtovy továrny po celém Rakousku-Uhersku stavět a montovat různé průmyslové celky. (Také jednou udělal na jejím továrním komíně stojku). Velký komplex Brandtovy továrny vzal za své již začátkem 20. století, ale další brněnské podniky navazovaly na průmyslovou tradici a umění našich lidí (Královopolská, I. brněnská, a další) projektovat a stavět na klíč velké průmyslové celky vpodstatě kdekoli na světě. Myslím, že i jinde na Moravě to bylo, a ve vývoji bohužel je, podobné. Zřejmě stejně jako v Čechách. Ačkoli náš průmysl toto dokázal zabezpečit ještě v době prakticky nedávné, dnes již to neumíme. V současnosti si sami pro budování velkých celků (například plánovaná dostavba Temelína) musíme najímat za drahé peníze firmy z ciziny. Jak je mě to líto! Jsou průmyslová odvětví, která se budují po staletí, provozy jsou provázané, zkušenosti se předávají od starších pracovníků k mladším. Když se takový celek „rozbije“, už to nikdy nikdo nedá dohromady. Hodnota, která zdaleka není jen v budovách a vybavení se navždy ztratí. Omlouvám se za to, že jsem odběhla od tématu, ale nedalo mě to.
    Jinak nemohu než pochválit za zpracování a zveřejňování materiálů na tomto blogu!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s