My, Smil z Obřan…

Jedna malá ukázka moravského vědomí ze středověku

V článku Vznik moravského markrabství jsem napsal, že vznik markrabství umožnil na Moravě utváření zemské obce, která později převzala (spolu)zodpovědnost za osudy země, a že se to projevilo už na začátku 14. století po vymření Přemyslovců. Právě z tohoto období pochází jedna zajímavá listina, která pěkně ukazuje stav vědomí moravské zemské obce v té době. Jde o listinu z 21. ledna 1310, tedy z období, v němž sice formálně moravským markrabětem byl Jindřich Korutanský, ale na Moravě jeho vládu téměř nikdo neuznával a fakticky v zemi panovalo bezvládí. Počátkem ledna 1310 se na moravského podkomořího (panovníkova úředníka zodpovědného zejména za dohled nad panovníkovi podřízenými městy a kláštery) Smila z Obřan obrátilo město Uherské Hradiště s prosbou o ochranu. Smil z Obřan město osobně navštívil a uvedený den mu listinou potvrdil svou ochranu. Většina listiny se týká konkrétních podmínek ochrany, zajímavý pro nás je zejména její začátek, v níž její vydavatel zdůvodňuje svou ochranu. Ukazuje, že moravská zemská obec už byla natolik vyvinutá, že uvažovala o samostatné volbě moravského panovníka. Začátek zmíněné listiny (v překladu) zní:

My, Smil z Obřan, podkomoří moravský, na vědomí dáváme všem přítomným, že jsme zvážili upřímnost pohnutky měšťanů Hradiště, které jejich věrnost přivedla k nám, a milostivě pohnuti jejich upřímnými výzvami a prosbami jsme ono město Hradiště přijali pod svou ochranu a slíbili jsme jej bránit vší svou mocí před všemi škodami a nebezpečími od současnosti až do budoucí přitomnosti silného vládce, který zvolen z obecného úradku a vůle urozených a měšťanů měst za pána Moravy bude schopen potlačit všechny nesváry a silnou rukou vládnout té zemi moravské.

Je sice pravda, že zmíněné odhodlání šlechty a měst v praxi nenašlo své uplatnění, protože než se zmínění stačili dostat k volbě, v Čechách zvolili králem Jana Lucemburského a ten svou vládu zakrátko prosadil i na Moravě, listina přesto ukazuje hlavně na to, že Moravané už tehdy byli připraveni rozhodovat o své zemi samostatně, bez ohledu na vývoj v Čechách.

Advertisement

4 thoughts on “My, Smil z Obřan…

  1. > textMám prosbu. Nešel by ten text napsat aji v původním znění?Díkec 🙂

  2. > [3]K vaším službám:Nos Zmilo de Obersaz Subcamerarius Morauie recognoscimus presentibus vniuersis, quod nos considerato sinceritatis affectu Ciuium de Radis, quem in nos specialiter ipsorum direxit fidelitas, eorumque sedulis monicionibus et precibus fauorabiliter inclinati ipsam Ciuitatem Radis in nostram tutelam recepimus promittentes ipsam secundum totum nostrum posse a dampnis quibuslibet et periculis defendere a data presencium, donec ad futuri potentis principis presenciam, qui de communi terre Nobilium et Ciuitatum Ciuium consilio et volumtate in dominum terre Morauie electus et opresso omni disturbio ipsam terram Morauiam potenti brachio ualeat gubernare.(CDM 6, č. 33, s. 26)

  3. > ćtuJak to tak čtu, tak se mě zdá až nemožné aby Morava opět nepovstala z popela!Vúbec je na těchto stránkách velice pěkné počteníčko!Díky dalšímoraváku 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s