Územní působnost MZA

O územní působnosti Moravského zemského archivu na Moravě


Na rozcestníku moravských internetových stránek Naša Morava je v kategorii Moravská sdružení a spolky uveden i Moravský zemský archiv. Do této skupiny se dostal nepochybně díky slovu „zemský“ ve svém názvu. Avšak je otázka, zda je ještě jiný důvod, proč si zařazení do této skupiny zaslouží. Archiv je (stejně jako ostatní archivy v ČR) řízen ministerstvem vnitra ČR, a tak lze stěží očekávat, že bude institucí působící v moravském duchu. Potom je však nutné se ptát, proč má tedy v názvu slovo „zemský“. Pravda je, že archiv v roce 1990 požádal o navrácení tohoto svého tradičního jména (před rokem 1990 se jmenoval Státní oblastní archiv Brno, před rokem 1974 Státní archiv Brno), nicméně podle jména bychom mohli očekávat, že jeho působnost zahrnuje celé území bývalé Moravskoslezské země. Tak tomu však není, podle zákona tento archiv má téměř stejnou územní působnost jako před rokem 1989, kdy zahrnoval území tehdejšího Jihomoravského kraje. Dnešní působnost je vymezena územím současných krajů Vysočina, Jihomoravského a Zlínského a navzdory svému jménu tak archiv má ve své působnosti jen o něco více než polovinu Moravy. Jaký archiv tedy potom působí ve zbývajícím území Moravy? Je to další „zemský“ archiv, přesně se jmenuje Zemský archiv v Opavě. Tentokrát pro jistotu není jmenována země, jejíž je to „zemský“ archiv, protože podle zákona jeho působnost zahrnuje území současných krajů Olomouckého a Moravskoslezského. A protože území pěti vyjmenovaných krajů nepokrývá celé území Moravy, je jasné, že část Moravy nespadá do působnosti ani jednoho z těchto „zemských“ archivů. Dačicko jakožto součást Jihočeského kraje spadá pod působnosti Státního oblastního archivu v Třeboni (jeho působnost se kryje s územím Jihočeského kraje) a Svitavsko, které je v Pardubickém kraji, náleží do působnosti Státního oblastního archivu v Zámrsku, který kromě Pardubického pokrývá ještě i Královéhradecký kraj. Je vůbec z dosavadního přehledu jasné, že archivy mají svou působnost přidělenou podle současných krajů, takže jen pro úplnost uvedu, že Plzeňský a Karlovarský kraj patří do sféry Státního oblastního archivu v Plzni, Ústecký a Liberecký kraj do sféry Státního oblastního archivu v Litoměřicích a Praha a Středočeský kraj Státního oblastního archivu v Praze. Moravský zemský archiv a Zemský archiv v Opavě tak fakticky, přes své honosné názvy, patří do soustavy státních oblastních archivů. Jediný důvod, proč nesou ve svém názvu slovo „zemský“, je ten, že ve svých fondech uchovávají archiválie vzešlé z činnosti ústředních orgánů markrabství moravského, země moravskoslezské a země slezské, případně slezské expozitury Země moravskoslezské. Závěr z toho vyplývá takový, že v dnešní době už nelze spoléhat na jednoznačnou vypovídací hodnotu slova „zemský“.
K tomu jsem udělal ještě přehlednou mapu ukazující, jak to s rozdělením Moravy mezi působnost různých archivů vypadá:

územní působnost českých oblastních archivů na území Moravy

A na závěr jsem si nemohl odpustit poněkud jízlivou mapku, co jména archivů druhého stupně (jsou podřízeny Národnímu archivu a jejich organizačními složkami jsou okresní archivy) vypovídají o územním členění České republiky:

rozdělení České republiky na oblasti a země podle názvosloví archivů druhého stupně

Advertisement

6 thoughts on “Územní působnost MZA

  1. větší územíProti kraji z roku 1960 přišel archiv o okres Prostějov, naopak získalokres Vsetín a české okresy Pelhřimov a Havlíčkův Brod.

  2. polovičaté řešeníTěsně po roce 1989 se změnil název brněnské a opavské pobočky, jinak zůstalo vše při starém. Další změna přišla s VÚSC (kraji).

  3. >PochvalaDíky za rozšíření vědomostí…Je škoda, že se to v devadesátých letech nedotáhlo na vlně změn do konce…Teď zemské archivy působí stejně groteskně jako bezzubé a nesmyslné kraje…

  4. >Zařazen byl zejména na žádost některých příznivců. Taky díky za rozšíření vědomostí. I přesto si myslím že do uvedené rubriky nadále patří a právě kvůli tomu zemský. Ač centralistická instuce, jak jsem namítal při jejim zařazování, je stále svým názvem jednou z trvalých přípomínek moravské zemské historie. A ze zkušenosti víme že jak v muzeu tak v archívu jednotliví příznici zemského zřízení působí.Správce

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s