Zemské barvy

Vyobrazení zemských barev Moravy na staré pohlednici z 19. století

Před jistou dobou jsem si při čekání na vlak na kterémsi vlakovém nádraží koupil faksimili staré pohlednice Brna, která je zobrazena níže. Pohlednice zobrazuje některé významné stavby a panorama Brna (stav v roce 1890), vedle toho však také vlevo zemský znak (erb) („Landeswappen“) a za ním to, co by dnes bylo označeno za moravskou vlajku, pohlednice to však označuje jako zemské barvy („Landesfarben“). Vlastně ani to zobrazení neodpovídá důsledně vlajce, ale spíš jakýmsi dvěma pruhům barev spojených do stuhy. Mám z toho pocit, že se tyto zemské barvy v Rakousku neužívaly jako opravdová vlajka (tj. vlající na stožárech), ale spíš jako barevná ozdoba visící např. z oken (něco podobného jsem četl i jinde) (dodatečně připojená poznámka z pozdější doby: i na stožárech se tyto „zemské barvy“ vyvěšovaly). To by potom ovšem poněkud posunovalo diskusi o novodobé moravské vlajce do mírně jiné roviny. Ostatně moravský zemský sněm v srpnu 1848 určil právě zemské barvy, ne zemskou vlajku (viz Přijetí podoby moravského erbu v roce 1848). (Mimochodem, zemské barvy měla každá země Rakouska-Uherska, vždy šlo o barvy odvozené od příslušného zemského erbu; asi se předpokládalo, že pro vlajku by nebylo užití, zatímco barvy lze užít všelijak, různými způsoby.)

pohlednice Brna se zemským znakem a barvami Moravy

6 thoughts on “Zemské barvy

  1. >za povšimnutí stojí markraběcí čapka-korunka.Orlice má mít tuto korunku což současné mor.hnutí nepoužívá ,je to škoda a chyba zároveň.Reálně jsem ovšem rád ,že se vůbec shodneme nad žluto-červenou barvou !!!

  2. >Škoda to možná je, chyba ne. Erb je tzv. úplný, tj. zahrnující všechny součásti, a neúplný, tj. obsahující pouze štít a znamení v něm. V případě moravského se užívá téměř vždy neúplný, což z hlediska heraldických pravidel není v nepořádku.

  3. JečmínekPohlednice se mi líbí jako celek, detailů bych si ani nepovšimla.Já zase objevila novou knihu o Ječmínkovi. Jmenuje se Mojmír Cesta pravého krále. Měla by to být beletrie pro mládež, ale nakonec jsme ji četli doma všichni.

  4. Zeměpán nikdy Moravě prapor neudělil. Sám užíval jako výsostný symbol modrou korouhev s orlicí. Podoba moravské "vlajky" vzešla v 19. století výhradně z lidu na základě stanovených zemských barev a to ZLATÉ a červené. Jestliže se v ústavě 1848 hovoří o zlaté barvě, jistě to souvisí k přihlášení se ke zlato červené variantě orlice. V heraldické terminologii se totiž hovoří o kovech, tj. zlato, stříbro… Poněvadž ústava nehovoří ve vexilologické terminologii (nauce o vlajkách) – tedy o ŽLUTÉ barvě, údaj z roku 1848 se nevztahuje a nikdy nevztahoval k vlajce. Jedná se pouze o moravské barvy, tj. Landesfarben. (Příspěvek viz výše.) Chápu, pokud chtěli občané převést moravské barvy do látky a vyvěsit je. Obarvit praporovinu nazlato bylo obtížné, proto volili barvu žlutou. Slovanští Moravané ovšem užívali modro-bílo-červené stuhy, němečtí pak místo bílé žlutou. Problém zlaté a žluté barvy řeší Němci dodnes. Přesné odstíny pro německou vlajkou nejsou stanoveny
    zákonem: http://de.wikipedia.org…903100258

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s