Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2010

Mapový přehled výsledků strany Moravané

V mapě níže přináším mapový přehled volebních výsledků strany Moravané v obvodech pověřených obcí v letošních volbách do poslanecké sněmovny parlamentu.

volební výsledek Moravanů - PS PČR 2010

Z mapy je na první pohled zřejmé, že strana tentokrát nekandidovala v krajích, kam jen částečně zasahuje moravské území, tj. v krajích Jihočeském, Pardubickém a Vysočině (ač ten je tvořen z větší části moravským územím).
Územní výsledky bude nejlépe srovnat s posledními volbami do téhož orgánu (tedy PS PČR) v roce 2006. Mapa výsledku z roku 2006 je zde:

Volební výsledek Moravanů PS PČR 2006

Měřítko procentních výsledků je v obou mapách stejné, lze tedy provést porovnání.
Potěšující může být úbytek světležluté v Moravskoslezském kraji, v západní části kraje podpora Moravanů mírně vzrostla, ale v některých obvodech na západním okraji kraje naopak klesla, ač nikoli až „do žluté“. V pásu obvodů východně od Brna přibylo „modrých“ obvodů, jinak se toho zase až tak moc nezměnilo. Podpora Moravanů v Olomouci a Zlíně je tradičně nižší než v jejich okolí, což je asi dáno jejich sídelní funkcí (krajské úřady). Tradičně nejlepší je naopak výsledek v obvodu Pohořelic, oproti roku 2006 však není tak výrazný. Nemůžu si odpustit poznámku, že se opět ukazuje, že moravanství není záležitost zejména Brna nebo dokonce jen Brna, neboť výsledky v Brně a jeho okolí patří spíš k mírně podprůměrným – jenže nepoučenost a propaganda mají na myšlení lidí větší vliv než fakta (což je dobře vidět na výsledku letošních voleb vůbec).
Vůbec nejlepšího výsledku dosáhli Moravané letos ve vojenském újezdě Březina, avšak jen procentně, ve skutečnosti tamní skvělý výsledek zapříčinil jediný volič (z celkových osmi); tento výjimečný obvod nemá vůbec smysl brát v potaz. Velkou změnou je také výsledek v obvodu Osoblaha, kde v roce 2006 patřil mezi nadprůměrné, letos naopak patří k nejhorším.
Na závěr ještě připojím tabulku s absolutním počtem hlasů pro Moravany podle krajů pro roky 2006 a 2010:

2006

2010

rozdíl (v %)

Jihočeský

377

Jihomoravský

4677

4795

+2,52

Moravskoslezský

1492

1848

+23,86

Olomoucký

2650

2805

+5,85

Pardubický

445

Vysočina

622

Zlínský

2289

2466

+7,73

Z ní je zřejmé, že v těch krajích, kde strana kandidovala, letos získala o něco více hlasů než před čtyřmi roky, nárůst je viditelný zejména v Moravskoslezském kraji, takže územně je jej nutno hodnotit jako rovnoměrnější rozložení podpory mezi více obvodů pověřených obcí oproti stavu z roku 2006, kdy byly větší územní rozdíly mezi obvody na západě a východě kraje. Lze si jen přát, aby „invaze“ na východ tohoto kraje úspěšně pokračovala, aby však totéž platilo i o západě kraje Vysočina.

4 thoughts on “Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2010

  1. > SlezskoMoc pěkná práce, je to perfektně přehledné. Z mapky je zřejmé, že hlavně u nás ve Slezsku Moravané mnoho hlasů nedostali. Neměli by proto uvažovat o oslovení voliču ve Slezsku svým volebním program, nebo spíše už názvem strany? Určitě by to pomohlo. Slezanů je zejména na Opavsku, Hlučínsku, Jablůnkovsku určitě hodně. Vzpomeňme na HSD-SPMS. Název hodně krkolomný a dlouhý, ale měl celkem voličský úspěch.

  2. > volbyZaujímavý prehľad volebných výsledkov je na : http://www.novinky.cz…10/vysledky1. Praha je "top". Nielen vo výške platov a v zamestnanosti, ale aj vo voľbách (TOP 09).2. "Modrý pruh" = severné, stredné a južné Čechy = jedine tu zviťazila ODS. Ale rozdiel je malý, iba pár precent.3. Západné a východné Čechy sú už oranžové. Rozdiel je ale tiež len pár percentný.4. Morava = tu vedie ČSSD pred ODS, ale s oveľa väčším precentuálnym náskokom než má v Čechách ODS pred ČSSD.5. KDU-ČSL na Morave prekročila 5 %, s výnimkou Moravského Sliezska. Ale ani tam im veľa nechýbalo (mali 4.84 %). Naproti tomu v Čechách získali iba pár percent. Avšak kraje susediace s Moravou vykazujú výrazne vyššie percentá – Vysočina a Pardubice dokonca nad 5 %. Vo výsledku to však znamená, že KDU-ČSL bude v parlamente
    chýbať. 6. Zemanovci skončili tesne pod 5 %. Voliči asi neprijali existenciu dvoch "sociálnych demokracií". Ľavicu to v parlamente oslabí.7. KSČM má rovnomerné zastúpenie v krajoch – všade niečo nad 10 %. Iba v Prahe je to polovičné (6.53 %). Politické strany úspešne vytlačujú komunistov z centra – do regiónov sa už tak netlačia.8. TOP 09 sa vyčlenila z ODS a zamiešala karty. Občania nespokojní s ODS (voliči TOP 09) zakrátko zistia, že ODS zase až tak veľmi strane TOP 09 neprekáža a dokážu si koalične zanotovať.9. Veci verejné – sú v delikátnej situácii. Politiku postavili na kritike tak ODS ako aj ČSSD. Sami vládu nezostavia, tak sú nútení ísť do koalície buď s jednými, alebo s druhými (resp. podporovať ich menšinovú vládu).10. Suverenita – ochrana národných záujmov by mala byť akceptovaná rovnako pravicou ako ľavicou. Ak pravda obidve nepodliehajú väčším vplyvom svojich internacionál, ktorých sú členmi.Vidieť, že na
    Morave majú voliči odlišné preferencie než v Čechách. Z pohľadu Moravy by bolo zaujímavé, ako by bola zostavená koalícia v prípadnom moravskom sneme (regionálne koalície sa môžu niekedy značne líšiť od tých celoštátnych).

  3. >Takže ešte krátky pohľad na voľby na SLovensku.Tu : http://portal.statistics.sk…ng=sk je jasne vidieť, že Fico vyhral na celom Slovensku, s 2 výnimkami. Za prvé : Bratislava + Senec (predmestie Bratislavy)= SDKU (Radičová).Za druhé : Žitný ostrov, pri Dunaji (s prevahou Maďarov) = maďarské strany.Zrejmá je analógia medzi Prahou (VV) a Bratislavou (SDKU). Obe strany vyhrali iba v hlavnom meste, kde je minimálna nezamestnanosť, maximálne platy i životná úroveň a potom teda aj odtrhnutosť od problémov ostatných občanov. Na rozdiel od ČR je tu jeden podstatný rozdiel. Je evidentné, kto hrá na slovensku s maďarskou kartou – bez tohoto "maďarského trumfu" by opozícia nemala väčšinu (a to aj bez účasti Mečiara).Ešte stojí za pozornosť účasť vo voľbách : http://portal.statistics.sk…ng=skNajvyššiu účasť majú okresy s prevahou maďarov, kým tradične záhoráci a "šalenáci" (= východniari) mali účasť o 15 % menej.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s