Moravská orlice v Moravském zemském muzeu

Moravská orlice v jednom ze sálů Moravského zemského muzea

Zlato-červená moravská orlice v jednom ze sálů (slouží jako přednáškový) v Ditrichštejnském paláci na Zelném trhu v Brně, hlavní budově Moravského zemského muzea:

Moravská orlice v Moravském zemském muzeu v Brně

Advertisement

7 thoughts on “Moravská orlice v Moravském zemském muzeu

  1. >"moravskou orlicí, v prvopočátcích někdy nazývanou i moravským orlem"-To je pravda, ve starší češtině se hovořilo vždy o orlu (mám pocit, že jsem to zahlédl ještě v textu z 19. století, ale nejsem si tím jist). Označení orlice je až z novější doby. Dokonce prý čeština je jediný jazyk, který tohoto heraldického tvora označuje ženským rodem. Já bych dokonce byl raději, kdybychom se vrátili k orlu, ale je jasné, že zvyk je železná košile."Orlice jsou na nich jakoby hubené, jsou šachovány nakoso a jakoby jim chybí pozdější výraznost a majestátnost."-To je typické pro všechny přirozené heraldické figury z počátečních období heraldiky."Ať jste jakkoli svobodomyslní, seznamte se s heraldickou tradicí"-Nic není víc žádoucí. Na druhou stranu v heraldice přece jen platí jistá výtvarná svoboda, takže vkusem se nelze zavděčit každému.

  2. OrliceOrel ani orlice snad nemůže být na závadu. Pokud by někdo chtěl orlici vytěsnit, jednak by se to asi v dohledné době nepodařilo a pak bychom také přišli o asociaci s biblickým veršem: …jeho jízda se zdaleka žene, letí jako orlice spěchající za kořistí. V biblickém kontextu sice ne právě chvályhodná role, neboť hovoří o vojsku nepřátelských Chaldejců, ale víme, že perskému králi Kýrovi – nástupci oněch Chaldejců – je Biblí věnována chvála, jakou se nemůže mimo Davida a Salomouna honosit snad žádný jiný Judský ani Izraelský král. Pochopitelně, neboť osvobodil Židy z "babylonského zajetí" a jednoho z vůdců navracejících se Izraelských pod Nehemiášem doprovázela do Jeruzaléma i jednotka perské jízdy s "hejtmany". Kosočtverečné uspořádání je snad inspirováno bavorskými vlivy. Prosté vybílení stěn v současnosti je nedostatečné – plastice citelně chybí pozadí, jež v paláci s největší pravděpodobností ale původně bylo. Pokud bychom
    se chtěli dobrat původního smyslu symbolu, mám za to, že nejobvyklejší zobrazení orlice na štítu by mělo dodržovat 100 polí šachovnice. Tak jak jsou malovány na fresce ze San Clemente. I další geometrické poměry by bylo vhodné stanovit a domnívám se, že by k tomu byl vhodný známý Leonardův, Vitruviův obrazec čtverce a kruhu. Ale to je otázkou výtvarně nadaných umělců.

  3. > [3]Počet těch čtverečků nikdy stanoven nebyl, takže se to malovalo různě. Myslím, že je zbytečné to teď dohánět. Součástí heraldiky je i určitá míra svobody ztvárnění (čímž se heraldika liší od kopírování průmyslových či společenských "log" a ochranných známek).

  4. > San ClementeMáte pravdu, že "se to malovalo různě". Ale opomíjet nestarsí, skutečně moravské zobrazení tří standard v S. Clemente je docela nehistorické. Je tam řísská standarda sachovnice o 100 červenozlatých polích a to hned ve třech exemplářích.Pokud se červenozlaté sachování užije na jiné symboly, orlici, nic nebrání užít sachování o 100 polích. Že se později při úpadku heraldiky najdou symboly kosočtverečné a o více, nebo naopak méně polích je pochopitelné, ale etalon máme v S. Clemente zachován – co by za to jiné národy daly!

  5. > [5]"Ale opomíjet nestarsí, skutečně moravské zobrazení tří standard v S. Clemente je docela nehistorické"-Takto se to v heraldice nedělá. Neexistují nějaké správné vzory a jejich správné či špatné napodobení. Polí může být libovolný počet, není nejmenší důvod, proč by jich muselo být zrovna 100, bez ohledu na to, že to zrovna tak někdo namaloval.

  6. >San ClementeV heraldice se to takto nedělá, avšak jen nemámeli dochovánu legendu, která symbol vysvětluje. Mýtické vysvětlení sachovnice o 100 červenozlatých polích známe a je v s. Clementa vymalováno ve třech starobylých exemplářích. Přiznám se, že nemohu najít motiv, jenž Vás vede opomíjet nebo bagatelizovat pro Moravu takto jasné, vzácné a starobylé údaje.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s