Češi – středověká Morava

Národ, který si neváží vlastních dějin, bude odsouzen k tomu, aby si je zopakoval

V letech 2006 a 2007 se v Olomouci a v Brně konala výstava Sága moravských Přemyslovců, po jejím skončení byl vydán sborník a katalog stejného jména. Kvůli tomu přitažlivému názvu jsem si katalog pročetl, jsou v něm opravdu zajímavé články (není divu, když sborník má podtitul život na Moravě od XI. do počátku XIV. století). V jednom z článků mě zaujala informace, že v době rozdělení Moravy na úděly se povědomí o Moravě ztrácelo, a to i v zahraničí, a Morava byla občas zahrnována do Čech. Autor jednoho článku zmínil zápis letopisů z rakouského kláštera Klosterneuburg (nedaleko Vídně). Mnich tohoto kláštera napsal o vpádu rakouského vévody Leopolda (V.) na Moravu, ale použil při tom jméno Čech.
Podíval jsem se tedy do Klosterneuburských letopisů na uvedené místo (rok 1178) a skutečně se tam píše toto:
Liupoldus dux Austrie contracto exercitu terminos Boemorum intravit, et duabus provinciis, Olmunz scilicet et Brunne vastatis in sua rediit. („Leopold, vévoda rakouský, sebral vojsko a vtrhl na území Čechů a poté co vyplenil dvě provincie, totiž olomouckou a brněnskou, vrátil se do své země.“)
Skoro to zní jako dnes, kdy i moravští sousedé hovoří o Moravě jako o Čechách, ale ona vlastně tehdejší situace (ve 12. století) byla podobná té dnešní. V 11. a 12. století byla Morava rozdělena na úděly jako dnes na kraje a ty byly stejně jako dnešní kraje podřízeny vůli pražských vládců. Pokud je Morava takto rozdělená a podřízená české moci, není divu, že pak i navenek splývá s Čechami dohromady. Dějiny se tak vlastně opakují, jak je to řečeno v podtitulu tohoto článku. Zbývá jen doufat, že dnešní rozdělení Moravy bude překonáno, jako k tomu došlo ve středověku.

Advertisement

2 thoughts on “Češi – středověká Morava

  1. Morava je naše vlast, naše rodné zem! Proč na to mnozí zapomínají?!Kdyby se historie opakovala i v tom, že Morava bude zase samostatnou zemí, tak ať se historie opakuje! Ale bez národního probuzení Moravanů a jejich neochvějné vůle a silného tlaku z jejich strany to nepůjde. Tady máme my, tedy všichni Moravané, nejen velký dluh, ale i velkou šanci! Každý přece rád rozhoduje sám za sebe. Také nechodíme k sousedům, aby rozhodovali o našich rodinných záležitostech. Natož abychom dávali sousedovi naši výplatu, aby rozhodoval jak s ní naložit. Tak proč o svojí rodné zemi, Moravě – naší vlasti, necháme rozhodovat v Čechách? Tedy v sousední zemi? Je to jako v té písničce"Bzum, bzum, bzum, nejde mi to do kebule, bzum, bzum, bzum, nejde mi to na rozum!" Copak jsme my na Moravě už zapoměli samostatně myslet?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s