Volby do Evropského parlamentu 2009 a 2004

Mapové znázornění výsledků strany Moravané v uvedených volbách

Jako i po předchozích jiných volbách (viz tato rubrika, menu vpravo) jsem do mapy zanesl volební výsledek strany Moravané. Mapa zobrazuje rozdělení Moravy na obvody pověřených obcí a podíl hlasů pro stranu Moravané v každém z nich.
Výsledky jsou v mnoha ohledech tradiční, například velmi dobrý výsledek v obvodu Pohořelice či nadprůměrný počet hlasů pro Moravany v pásu obvodů východně od Brna či na Dačicku; překvapením pak není velmi malá či mizivá podpora na západní Vysočině a ve východní části Moravskoslezského kraje. Nejlepšího výsledku dosáhla strana ve vojenském újezdu Března – 50%; je to však tím, že k urně přišli jen dva voliči, z nichž jeden hlasoval pro ODS a druhý pro Moravany 🙂

Volby do EP 2009 - strana Moravané

Zajímavé a důležité bude bezpochyby srovnání s výsledkem voleb do Evropského parlamentu v roce 2004, kdy ještě nebyla strana Moravané a kandidovala koalice Za zájmy Moravy ve sjednocené Evropě, v níž byly spojeny Moravská demokratická strana a Hnutí samosprávné Moravy a Slezska.

Volby do EP 2004 - strana Moravané

Co srovnání ukáže? Rozdíly jsou zvláštní a těžko je vysvětlit. Na západní Vysočině je patrný nárůst hlasů, ale naopak se zase ukazuje úbytek hlasů v Moravskoslezském kraji. V mnoha obvodech byl nyní dosažen zcela jiný výsledek než před pěti roky, což je zřejmě nejviditelnější rys srovnání. Například v obvodě Osoblaha (na severu Moravy) získali Moravané letos podíl 0,18%, naproti tomu v roce 2004 to bylo 3,50%. Naopak v Dačicích letos 2,40%, před pěti roky 0,30%. Podobný rozdíl je namátkou v obvodě Vítkov, který patřil v roce 2004 k těm nejlepším, nyní k těm horším. Podobné vzestupy či poklesy (což je horší varianta) přízně voličů lze vidět i v jiných obvodech a celé to působí dojmem, že přízeň voličů je u tohoto typu voleb značně vrtkavá.

10 thoughts on “Volby do Evropského parlamentu 2009 a 2004

  1. >Úpadek v MS kraji lze jednoduše vysvětlit tím, že na kandidátce nebyl ani jeden člověk z tohoto území. Navíc tam nebyla vedena absolutně žádná kampaň. za tohoto stavu věcí je tamní výsledek spíš kladný zázrak.Co se týče vrtkavosti voličů, obecně lze říci, že Moravané mají už řadu let skalní jádro kolem 5-6 tisíc lidí, které jde volit vždy za jakýchkoliv okolností; další voliči, takové měkké okolí jádra, někdy volit jdou a jindy ne a musí je trošku pobídnout kampaň.Úspěšnost stran je v mnoha ohledech odvislá od velikosti jejich jader. Volby však samozřejmě rozhodují voliči "nevěrníci", kteří se nechávají zverbovat pro to či ono a trvale nepatří k žádné vyhraněné skupině. My Moravané, stejně jako mnohé další strany (včetně menších parlamentních, které pomalu ale jistě drtí soukolí ODS a ČSSD), hledáme recept, jak tyto šedé voliče oslovit a mobilizovat.Aktivizace, vybuzení, mobilizace voličů, to jsou velmi sofistikované věci. Tandem
    ODSČCSD má tento proces poměrně dobře zmáknutý a zbytek politického spektra za nimi jen uboze kulhá. Zjednodušeně lze říci, že pro úspěch je potřeba dobře odhadnout psychiku cílové skupiny, v našem případě relativně primitivního českoňského voliče zcela neuvyklého slušným demokratickým postupům. V tomto prostředí vítězí nikoli politický program (ten dokonce nehraje téměř žádnou roli), ale zpravidla nejpitomější a nejubožejší hovadizace zúžená na témata jako házení vajíček nebo sockovné. Voliči jsou kampaní proměněni ve skutečná hovádka a jsou hnáni slepě nalevo nebo napravo, zbaveni rozumu. Voliči nejsou přesvědčeni argumenty, ale jsou nabuzeni emočně, buďto strachem nebo nenávistí. Volební proces se v našem prostředí proměňuje z vrcholně vznešené společenské události v jev iracionální a psychopatický.Bůh s námi!

  2. >Politické strany jsou z podstaty něco jako firmy, jejichž produkt je zastupování obyvatel orgánech řídících chod státu. Nic nového.Každý produkt, i když je z principu dokonalý, potřebuje jistou propagaci, aby se s ním lidé mohli seznámit. Nic nového.Jestliže je propagace v médiích znemožněna (ať je důvod jakýkoliv) je dobré zkusit jiné formy, i když pracnější. Nic nového.

  3. >Pokud můžu říci něco málo o předvolebním dění v MS kraji, mám info pouze z Kopřivnického mikroregionu. Plakáty se ke mně dostali v úterý před volbami, přes Davida a přes Rožnovany. V rámci zbylých možností jsem okamžitě zařídil oficiální vylepení v Kopřivnici. Za pomoci dalších Moravanů jsme uspořádali i vylepení v těchto dědinách: Rybí, Závišice, Skotnice, Sedlnice, Mošnov. Oficiální vylepení ve Štramberku mi nepovolila paní Sýkorová z technických služeb, která toto zařizuje. argumentovala tím, že toho mají moc a nemají volná místa. Co jsem samozřejmě nezjistil, když jsem si to pokusil ověřit, mnoho vylepovacích míst mělo dost volných míst nebo na nich byly plakáty, které byly staré. Situace se poměrně nezměnila i další týden. Takže politický boj. Ona paní má být z mých informací v KDU-ČSL.

  4. Jedna z příčin volebního neúspěchu jsou určitě internetové stránky Moravanů. Všimněte si třeba, že většina stran má web s bílým podkladem (ODS, KSČM, TOP09, SZ, ČSSD, KDU-ČSL atd.), Moravané mají šedou barvu, což nepůsobí moc dobře. Za druhé, vzhled stránek je trochu amatérský, chtělo by to do nich nasypat nějaké peníze, protože internet je asi hlavní zdroj, odkud si mohou lidé o straně něco zjistit. Někteří Moravané (členové oné strany), zdá se, nepřekročili vlastní stín a májí potřebu na ty stránky umisťovat nápisy jako "Vzkazy od pražáků" (ano, dokonce malé "p"), pod kterýmžto odkazem najdeme vulgární vzkazy lidí na adresu moravské emancipace. Tak takhle vypadá argumentace Moravanů! "Podívejte se, co nám to ti Češi píší…." Dále by to chtělo určitě barevný znak Moravy nebo barevnou vlajku, a ne černobílou. Celkově se mi jejich web zdá málo přehledný.

  5. >"Vzkazy od pražáků" (ano, dokonce malé "p") – ano, dokonce malé "p", jak je to podle pravidel ČESKÉHO pravopisu správně. Anebo se pražáci cítí být národem? V tom případě pardon, ale je to potřeba jasně říci, asi takto: "My, Pražáci, se citíme být národem a proto nám patří velké písmeno na začátku."

  6. >Jasně, Pražané mají nárok na velké P, ti s malým byli skupina husitských bojovníků, ale mně šlo spíš o provokaci. Líbila se mi představa, že by Pražané usilovali o to být národem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s