Morava na mapě Evropy kolem roku 1640

Jedna raně novověká mapa Evropy, na níž je dobře patrná Morava

V dřívějším článku Morava jako člen svaté říše římské jsem ukázal, že Morava nebyla v minulosti chápána jako jen administrativní celek uvnitř jednotného českého státu, který vystupoval navenek jako jednotný a nedělitelný celek, ale že přes jejich nepochybné mocenské propojení byly přesto obě země vnímány jako skutečně dvě země, které navenek nemusely nutně vystupovat jako jeden celek.
I mapa níže zobrazuje něco podobného. Je to mapa Evropy z doby kolem roku 1640, vytvořil ji nizozemský kartograf Willem Janszoon Blaeu. Mapa nezobrazuje jednotlivé evropské státy té doby, ale větší oblasti zahrnující obvykle víc států. V některých případech jsou však území patřící pod moc téhož státu rozdělena do více oblastí, což je vidět zejména na Balkáně a v severovýchodní Evropě. Na mapě je vidět (podrobněji ve výřezu vlevo dole), že zatímco Čechy jsou vyobrazeny jako součást Germánie (jak to bylo tehdy běžné), Morava je vyobrazena zvlášť nikoli v rámci Germánie, ale ve stejném celku (oblasti) jako Uhersko a země severního pomezí Balkánu. Je to zajímavé, ale bohužel nedokážu říct proč to tak je. Zcela nejdřív jsem si myslel, že mapa zobrazuje období přelomu 15. a 16. století, kdy Morava krátkou dobu patřila do celku Uherské koruny. Tehdy to byl následek takzvaných uherských válek mezi Matyášem Korvínem a Jiřím z Poděbrad a jejich dohody uzavřené 1478/9, podle níž Morava přešla pod vládu Matyáše Korvína a měla po jeho smrti přejít pod vládu nástupců Jiřího z Poděbrad, pokud bude zaplacena suma 400 000 dukátů – dokud nebude zaplacena, bude Morava náležet do svazku Uherské koruny; ačkoli částka nikdy nebyla zaplacena (už proto, že Vladislav Jagellonský se stal králem českým i uherským a musel by ji tedy platit sám sobě), Morava se nakonec vrátila zpět do svazku České koruny, stalo se tak však až roku 1520. Zde zobrazená mapa je podle mě ve skutečnosti kopie původní Blaeuovy mapy (tehdy ještě neexistovalo autorské právo), jelikož původní mapa je přesnější a zobrazuje hranice jednotlivých států (viz např. http://www.swaen.com/zoom_map_large.htm?zoomifyImagePath=/os/zoom/22504/&zoomifyFadeInSpeed=10 (mapu lze zvětšit)). Protože v původní Blaeuově mapě (viz předchozí odkaz) je Morava součástí Germánie stejně jako Čechy, je oddělení Moravy dílem některého vydavatele, který mapu okopíroval a zjednodušil. Co ho však přimělo zobrazit Moravu zvlášť, to netuším. Mapa zobrazuje Evropu v době končící Třicetileté války nebo v desetiletích poté, nevybavuju si však žádnou událost z tehdejší doby, která by opravňovala takové zobrazení na mapě. Ať už byl důvod jakýkoli, je mapa zajímavá aspoň tím, že jako jedna z mála klade do pozornosti Moravu.

Morava na mapě Evropy -1640-

(Technická poznámka: kliknete-li na obrázek pravým tlačítkem myši a vyberete z menu volbu „Zobrazit obrázek“, zobrazí se mapa ve větším rozlišení.)

Advertisement

7 thoughts on “Morava na mapě Evropy kolem roku 1640

  1. do učebniceRosťo, to je přesně druh dokladů, jaké potřebujeme do naší učebnice. Budu rád, když mi pošleš maximum podrobností 🙂

  2. ◉řešení problémuRoso, mám pro tebe možné řešení tohoto "problému."V roce 1627 vydal Moravan J. A. Komenský v Nizozemsku mapu Moravia. Takže Holanďané dobře Moravu znali do poslední vesničky. Komenský také uveřejnil roku 1657 v spise Lux in tenebris věšdbu Moravana Jana Drábíka ze Strážnice, který předpovídal Habsburkům ztrátu nejen trůnu ale i zemí dědičných. Proč se na mapě neoběvuje Bohemie? Skrátka Bohemie byla vždy územím Německým. Není tedy pravda co tvrdí nacionální Češi že Morava byla součástí Corona Bohemiae. Samozřejmě to bylo zbožné přání Germánů. Morava byla více říškým markrabstvím moravským, tudíž se Moravané zodpovídali hlavně říši římské. Jejich politická orientace byla ve světě nejistá. Morava díky její bohatosti zdrojů- zlato, stříbro, uhlí, sůl ale také úrodná půda, byla cílem sousedních národů- Němců, Bohemanů. Karl IV se snažil zabránit Bohémanům v drancování Moravy, chtěl obě země zrovnoprávnit a zbratřit aby obě země
    zakopali válečnou sekeru. Proto to tzv. léno králů. Jak to dopadlo si může zodpovědět každý sám. Češi rovnost otočili na ruby a považují Moravu za svůj majetek. Sice Bohemani měli svou korunu ale hlava podní byla vždy Německá, když né Německá tak to byl alespoň vazal Německý. Historii jim psali Němci i Čeští obrozenci se lépe vyjadřovali německy. Skrátka, když nějaký národ chtěl v Evropě něco znamenat musel se střetnout na moravském poli. Tam čelil nejen nepřátelům ale i houževnatým Moravanům. Naši předci byli zruční jak s pluhem tak i s mečem. Díky válkám se Moravští učenci šířili do světa, viz. Komenský, Moravští bratři… Zato Bohemani se hřáli v teploučku pod ochranou Germánům. Nutno říct že Bohemie byla hlavně Praha, stejně jako dnes. Občas je Germáni pustili z vodítka, aby mohla zase řádit ta dvou ocasá bestia. Morava byla tedy uznávana jako země. Bohemie jako součást Germánie.

  3. ◉ Pán "dalsimoravak"Len pre úplnosť, keď sa tak dívam na tú mapu, tak vidím, že "Moravia" bola časťou Slovenska (ako za čias Slovenskej Marabie), hoci nie je na tej mape zapísané a spolu patrili k "Hvngarii".

  4. ◉ Ještě jeden MatyášMě napadá jiný moravský panovník než Korvín, roku 1608, (na brněnské radnici lze zakoupit repliku brněnského groše a zhlédnout draka tedy krokodýla darovaného Moravanům při této příležitosti) ještě za života Rudolfa II si moravští stavové zvolili jiného vládce jeho bratra uherského (proto možná to spojení s Uhry) krále Matyáše. Ten získal později cca 3 roky i Čechy, ale nicméně to může být potenciální důvod k takovému zobrazení…?

  5. ◉pokud holandani znali Moravu tak dobre, proc je na obou mapach Ostrava (Ostra) jizneji nez Olomouc (Olomutz) a navic ne na Ostravici ale na Morave?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s