10 thoughts on “Kraje 1949 a 1997

 1. 60. výročíMyslím, že komentovat to třeba je. Už jenom záměrná tabuizace 60. výročí vzniku komunistických krajů. V minulém roce „osmiček“ se připomínala kdejaká hovadina, ale o zrušení zemí se ve sdělovacích prostředcích nemluvilo vůbec.

 2. No, je dobré si povšimnout, že ty současné kraje jsou mnohem horší.Tehdy aspoň:Nebyla takřka žádná část Moravy v krajích z převážné většiny českých (Dačicko, Svitavsko).Větší část Moravy oproti dnešku byla v krajích (až na pár dědin) ryze moravských (Svitavy, M. Třebová, Bystřice n. P., Velká Bíteš, Náměšť nad Oslavou)

 3. Když jsem napsal „bez komentáře“, myslel jsem tím právě to, že je i bez komentáře vidět, že dnešní kraje jsou ještě horší než ty komunistické.

 4. ◉ Nesmyslné krajeSoučasné kraje vyhovují pražským centralistům. Svojí nekompetentností umožňují pražským centralistům rozhodovat o veškerém dění i v současných 14 minikrajích. Názorně tuto sytuaci ukazuje příklad Olomouckého kraje,který měl hostit konferenci ministrů obran členských států NATO,ale z rozhodnutí Prahy se tato akce bude konat v Praze,přesto,že Olomoucký kraj měl již zamluveny sály a hotely pro ubytování hostů! Pragocentrismus v praxi!

 5. Jenže Evropská unie je v podstatě mezivládní uskupení a stanovení místa konání schůzek ministrů vlád je čistě v jejich kompetenci – to nemá s postavením Moravy nic společného.

 6. >Zdravím všechny, ať jsou z Moravy, ze Slezska, či z Čech. Pocházím, a celý život bydlím ve středních Čechách, ale domnívám se, že současné krajské členění je nejhorší, jaké tu kdy bylo. Nerespektuje ani v nejmenším historické hranice našich zemí, které tu existovaly tisíc let. Dačice a Slavonice nepatří do jižních Čech, stejně jako Svitavy a Moravská Třebová by neměly náležet východočeským Pardubicím. Vím, že tyto stránky jsou určeny pro Moravany, jimiž já nejsem, přesto se moravskou problematiku zajímám, a domnívám se, že po roce 1990 se napáchaly v administrativním členění státu ještě větší chyby než pod vládou KSČ. Preferoval bych krajské členění, které by co nejvíce respektavalo historické hranice. V některých případech je to ovšem komplikované, např. kraj Vysočina a jeho samotné hlavní město Jihlava, které leží z části na Moravě, z části V Čechách. Nicméně nesvádějme všechno na politiky, neboť si je sami volíme a oni pouze reprezentují, to co jsme si sami
  vybrali.

 7. >Skutečně nynější kraje jsou to nejhorší, co tu kdy bylo. Téměř nikdo se s nimi nestotožňuje. Je to hovadina, která doufám skončí v propadlišti dějin!

 8. >K Tomášovu komentáři 8Váš komentář, Tomáši, mě utvrdil v tom, co si myslím stále. Nejde o Moravany a Čechy. Ti by se spolu docela dobře domluvili, co je a co není dobré. Proto těžko snáším urážky na účet Moravy a Moravanů, ale stejně tak hloupé se mně zdají i podobné urážky na účet Čechů. Jsme stejně manipulováni. Pravdou však je, že Moraváci vytáhli (jak jinak, když to bylo na ně již nachystané) tu kratší sirku. Nemyslím si však, že je vinou občanů, že si volí špatné zástupce. Moc a peníze jdou zpravidla ruku v ruce i když v dějinách byli i výjimky (hon na (bohaté) Židy v Německu, hon na bohatý a vlivný řád templářů, hon na kapitalisty a kulaky u nás po r. 48 atd.). Vzpomeňte si na velkou privatizaci. Jak se hodnoty tzv. národního hospodářství proměnily jakoby v prach a popel. Škoda prý je nejméně bilion korun. Ale brzy na to jsme měli nové milionáře a dokonce miliardáře. Nemalá část peněz se dostala do těch nejsilnějších politických stran. Dnes to nikdo
  nevystopuje – protože to ani vystopováno být nemá. Moc již získaná a držená a dostatek finančních prostředků stále masivně ovlivňují média. Občané jsou do značné míry bezbranní. Dostáváte-li neustále nevyvážené, byť třeba ne lživé informace, nemůžete si vytvořit objektivní obraz a správně se rozhodovat. A o tom to je. Vy máte vzácný dar samostatného myšlení – jen doufám, že Vám bude tento dar v životě k užitku a ne ke škodě.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s