Země zvaná Morava

Mýtický příběh ze středověku dotýkající se Moravy

V roce 2005 vyšla ve Frýdku-Místku (?) vlastním nákladem autora (Georg Kraus) útlá knížka Sága krále Laurina, která vypráví příběh vikingské dívky Sittlieb putující na jih a hodlající vstoupit do služeb krále Laurina vládnoucího svému trpasličímu lidu v zemi Rosengarten v tyrolských Alpách.
Sittlieb na své cestě ze Skandinávie na jih dorazila i na Moravu a tomu autor knihy věnoval hned celou jednu kapitolu. Na území Moravy přišla Sittlieb v zimě a hrozilo, že v krajině umrzne nebo zemře hladem. Když už jí docházely síly a myslela, že je s ní konec, zachránil ji na Radhošti bůh Radegast. Po svém zachránění vikingská dívka na Moravě, ve vesnici Hukvaldy, přezimovala a zdejším osadníkům pomohla porazit Kumány, kteří vtrhli na Moravu. Sittlieb pak už mohla jen s moravskými bojovníky slavit vítězství. Ale ač ji přemlouvali, aby na Moravě zůstala natrvalo, odmítla a začátkem jara se vydala opět na cestu na jih do alpského trpasličího království, o čemž pojednává zbytek knížky, a na Moravu se už nevrátila.
Knížka je psána v prozimetru, tj. próza se střídá s verši, a v kapitole o Moravě je báseň pojednávající o moravské zemi:

Kde zjara zeleň roste svěží,
na podzim réva dozrává,
tam jedna malá země leží,
rodí lid, který boj nevzdává.
Tam v zimě mrzne a sněží,
na jaře led zas roztává,
horník v té zemi kovy těží,
sedlák rodnou hroudu zorává.
Tu svou zemi lid si střeží,
pole jsou v bojích krvavá,
ta země lesů, hradů a věží,
často těžké doby přestává.
V údolích tok bystřin běží,
po kopcích roste doubrava,
té zemi pohanů i kněží
kdys Bůh dal jméno Morava.

———————-
Je pěkné, když v takovém příběhu někdo taky věnuje pozornost Moravě. Část o Moravě není původní součástí mýtu o alpském trpasličím království, autor v předmluvě píše, že přidal několik svých kapitol. Otázka je, proč část putování vikingské dívky zasadil zrovna na Moravu, v předmluvě hovoří pouze o Čechách a svůj vztah k Moravě nikde nezmiňuje. Také je poněkud nešťastné spojení Vikingů a Kumánů na Moravě, neboť nešlo o současné události. Tak jako tak se nicméně jedná o sympatické připomenutí moravské země bez neustálého otravného přesvědčování, že se jedná o nedůležitý východní okraj Čech.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s