Malý postřeh ze závěru mistrovství Evropy v kopané

Co mě napadlo při sledování televize

Hned první reportáž dnešních (30. 6.) hlavních večerních zpráv věnovala Česká televize ukončení mistrovství Evropy v kopané ve Vídni, kde se odehrál závěrečný zápas. Ve Vídni byli přítomni hlavně Němci, kteří to měli do Vídně pochopitelně relativně blízko, ale mezi nimi nakonec slavily menší hloučky vítězných Španělů. Reportérka České televize závěrem reportáže řekla také zajímavou věc, že totiž ze samotných Rakušanů „někteří slavili porážku svého většího bratra.“ Nato dala kamera slovo jednomu takovému Rakušanovi, který německy prohlásil „Španělská mentalita je mi bližší než ta německá“. A to jde přitom v případě Rakušanů a Němců o společnosti mluvící stejným jazykem a ještě navíc sousedící. Takže nelze nevzpomenout na Moravany, kteří jsou ve velmi podobné situaci. Ale zatímco ve vyspělé Evropě už je to jinak, Česká republika ještě stále mentálně vězí v 19. století se svým „stejný jazyk znamená automaticky stejný národ“.
Ačkoli to nesouvisí s nadpisem příspěvku, ještě při této příležitosti můžu uvést jednu zajímavou informaci, která souvisí právě se vztahem jazyka a národa. A kupodivu je už z poloviny 19. století. V roce 1848 do italsky hovořícího švýcarského kantonu Ticino vtrhla jednotka bojovníků za sjednocení Itálie a nabízela obyvatelům Ticina osvobození a připojení k Itálii. Ti však rozhořčeně dali najevo, že se považují za Ticiňany a Švýcary a nikoli za Italy, a italskou jednotku zbraněmi vyhnali. Zde jak vidíme formule „jeden jazyk – jeden národ“ nefungovala už v 19. století, a to přitom v době, kdy zejména v Čechách „zuřila“ s největší intenzitou.

5 thoughts on “Malý postřeh ze závěru mistrovství Evropy v kopané

  1. <![CDATA[Nejen 19.st.😀 mentalita takzvané ČR je samozřejmě sama o sobě takřka perverzní téma, nicméně bych si dovolil dohodit, že zaostalost českého myšlení není jen devatenáctostoleťová, nýbrž spočívá i na jiných, modernějších základech… zájemcům o proniknutí do tajů českého chápání etnicity ve vazbě na jazyk doporučuji „odbornou“ literaturu z 50.let 20.st., která už svým názvem jasně naznačuje, o jaký jde kalibr: „Olga Skalníková: J.V.Stalin a národopisná věda“. Ano, ten Stalin. On fakt uměl všecko. To, že ho patolízalští etnografové pasovali za znalce mj. i etnických problémů, je docela pochopitelné v atmosféře tehdejší doby; nicméně takřka posvátná úcta, s níž mu přisoudili zásluhu na tom, že „osobně vyřešil celou řadu etnických problémů“ (sic!), hraničí při soudobém vědění o metodách, jimiž Stalin prakticky všechny problémy řešil, s nejtvrdším sarkasmem.Tak, amigos, i na takových pilotech stojí češská mentalita. (skloňuju to správně, to česko, že jo? 🙂 )]]
    >

  2. No je pravda, že Rakušáci asi nemají k Němcům úplně nejblíž, když se na to tak podívám, tak jsou v podstatě směs Moravanů, Slovinců, Slováků, Čechů, Chorvatů, Maďarů, nějací ti Bavoři v tom asi budou, jinak by všichni nemluvili německy, ale i ti Bavoři jsou „tak trochu jiní Němci.“ Moc bych se nedivil, kdyby geneticky byly obyvatelé východního Rakouska (tj. Dolní Rakousko, Korutany, Štýrsko a Voralbersko) geneticky víc Slovani než Češi (míněno Češi z Čech pochopitelně).

  3. ◉ Stalinismus…Ano, dobry postreh 🙂 A take je zajimave si uvedomit ze i soucasna centralni vlada, i ve spolupraci s kolaboranty z Moravy, zastava vuci Moravskemu narodu naprosto stejny stalinisticky pristup…vsechna tyto fakta a „detaily“ je treba lidem z Moravy mlatit o hlavu, aby jim to konecne doslo…ikdyz se to zatim diky de facto ceznure cehokoliv pozitivniho o Morave muze zdat temer nemozne :-/Proste vydrzat ;-)Zatim, Petr alias Radikal

  4. Pánové co chcete?Poté co Český lokaj získal svobodu a začal vládnout (lokajsky) nedovzdělal se a nepochopil vůbec nic z toho co je Evropě samozřejmé.Velikost ,,národa´´ není o počtu obyvatel,či rozloze (viz.Monako,Lucembursko) Je o velikosti ducha,v tomto případě je dnešní ČR hluboko za Afrikou i s jejich kmenovými boji.Česko a jeho tuhý centralizmus dneška,je jako z hluboké minulosti totality!!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s