Moravská vlajka – dodatek

Doplnění ke staršímu článku o moravské vlajce


V článku Poznámky k moravské vlajce jsem napsal: „pro někoho možná překvapivě tedy navrhuju vlajky dvě, jednu oficiální, státní, jednu neoficiální.“ Napsal jsem dále, že ona neoficiální, lidová vlajka by měla zůstat ta, která je dnes zažitá, tedy bikolóra se svislými pruhy, horním žlutým, dolním červeným. O oficiální, úřední, státní vlajce jsem napsal, že nejlépe bude vzhledem k tradicím heraldiky a z ní vycházející vexilologie zvolit modrý prapor a na něm orlici z erbu. Na závěr jsem připojil černobílý obrázek, v němž jsou obě takové vlajky vedle sebe. Nicméně by to chtělo i jejich barevné provedení pro větší názornost, proto je doplňuju v tomto článku.

Nejprve tedy vlajka státní, oficiální, taková, jaká by měla vlát ze státních úřadů, na dopravních prostředcích představitelů státu a při oficiálních příležitostech (s tou výhradou, že orlice na ní zobrazená by samozřejmě neměla být ze stran zploštělá):

moravská vlajka úřední

A pak ještě jednou notoricky známou vlajku žluto-červenou, která by měla sloužit obyvatelům Moravy při různých příležitostech, prostě všech, které nemají ráz státní, úřední:

moravská vlajka neúřední

Obě vlajky nemají stanovené rozměry (tj. poměr stran), myslím, že to není nutné, třebaže je pravda, že se to skoro vždy dělá.

38 thoughts on “Moravská vlajka – dodatek

 1. Pane magistre,moravska orlice ma starsi symboliku, ktera je spojena s predlouhou historickou pouti Moravy a to je vyjadreno sachovanim cerveno-bilym. Proc heraldiku z doby, kdy byla uz jen prazdnym pojmem.

 2. Myslím, že v roce 1462 nebyla heraldika prázdným pojmem…Žluto-červená vlajka je již dávno zažitá, dlouhá desetiletí používaná a nemá smysl vynalézat něco nového, či snad používat barvy podobné českým. Snad jen tu „oficiální“ bych nechal vyhrazenou pouze pro představitele země.

 3. Pane Skoumale,cim starsi symbol, tim vzacnejsi. To vite sam. Nejde mi o vlajku zluto-cervenou, nybrz o sachovani orlice.

 4. Neúřední vlajkaNavrhovaná žlutočervená vlajka je skutečně již zažitá. Ale problém vidím v tom, že je stejná jako vlajka Prahy. Praha je geograficky blízká, hlavní české město… Chtělo by to moravskou vlajku odlišit.a)Jednou z možností je vlajka se třemi pruhy, kde je ještě navíc modrý pruh. Na druhé straně by zase bylo dobré uvážit, že dvoupruhová vlajka je více zažitá. b)Umístění erbu by znamenalo, z heraldického hlediska, upadkové řešení. Samotná vlajka je rozložením erbu. c)Naskýtá se tedy možnost umístnit na dvoupruhovou vlajku moravský patriarší kříž. Ten je sice zlatý a na žlutém pruhu tedy neviditelný, ale to by vyřešilo výrazné orámování anebo by tam byl kříž i se štítem (ten má modré pozadí). Upravit by se mohl i samotný moravský erb na který byl umístěm moravský kříž. Erb by se podobal znaku, který používá Moravský národní kongres http://www.mnk.cz/ . Na vlajce se erb rozloží do
  pruhů a kříž zůstane.Nevím nakolik je vhodné umístění moravského kříže na neúřední vlajku, ale o odlišení od pražské vlajky bych rozhodně uvažoval.

 5. VlajkaNeodvážím se vstoupit do diskuse na úrovni heraldiky, protože v ní se vůbec nevyznám.Ale oba návrhy se mi libí, nic bych na nich neměnil, barevně k sobě ladí. Orlici bych neměnil za stříbrnou. Žlutočervenou vlajku bych taky neměnil (rozhodně bych nepřidával modrou), a její totožnost s vlajkou Prahy bych neřešil, nenapadá mě žádná situace, kdy by to mohlo vadit. Snad jedině kdyby došlo k uspořádání České republiky jako tří zemí – Moravy, Čech a Prahy – ale k tomu jednak nedojde, protože oddělit Prahu od Čech je nesmysl, a kdyby k tomu přece jen došlo… joooooo, kdyby, kdyby, nemůžem přece řešit všechna KDYBY, to bysme se nehnuli ani o krok…

 6. VlajkaMožná by bylo dobré aby orlice byla vlajkou moravského státu a žluto-červená vlajkou moravské země,v případě,že by v rámci moravského státu existovaly dvě země moravská a slezská.

 7. Vlajka.Nejsem heraldik,takže nemůžu posoudit co je z tohoto hlediska správné a co ne.Žluto-červené šachování je asi v pořádku.Tedy i žlutočervená dvojpruhá vlajka.To,že je stejná,jako vlajka Prahy,by nám sice nemuselo vadit,ale možnost o které mluvil Aleš,(tedy uspořádání České republiky jako tří zemí – Moravy, Čech a Prahy)je docela reálná.Viděl jsem to v nějakém návrhu.Ostatně Vídeň má také statut spolkové země a leží v Dolním Rakousku.Pak by asi bylo lepší ,aby vlajka byla třípruhá s modrým spodním pruhem.Abych řekl pravdu,nejvíc se mi líbí modrá vlajka s moravskou orlicí.Nevím,jestli je možné,aby nějaký stát (nebo země) měl dvě vlajky a jestli může být štít zároveň vlajkou.Pokud ano,pak jsem pro navržené používání vlajek.Ovšem s tím,že pokud by Morava byla jednou ze zemí ČR společně s Prahou,měla by mít vlajku třípruhou.Tedy navrhuji:1.Zatím používat vlajku žlutočervenou (je zažitá,snadno vyrobitelná).2.Podle statutu
  Moravy v budoucnu(země,stát apod.)vlajku upravit.Buď přidat modrý pruh nebo používat modrou vlajku s orlicí.

 8. Pane Zdenale,u te orlice je uz z hlediska vkusu cerveno-bile sachovani peknejsi, ani ta navrzena cervena barva mi nepripada jako pekne jasne cervena, nybrz nahnedla. Cerveno-bile sachovani na modrem podkladu je zariva kombinace.Ze nejste heraldik pokladam za vymluvu, zabyvate se historii.

 9. Dvě vlajky„Nevím,jestli je možné,aby nějaký stát (nebo země) měl dvě vlajky“ – z hlediska čistě právního je možné vše, protože pokud je stát suverenní, může si své státní symbloly stanovovat po libosti. Ani mezinárodní úmluvy na to neexistují. Každopádně ale je určitě víc států, které mají několik vlajek, z nichž jedna je oficiální pro státní příležitosti, druhá „lidová“ pro příležitosti neoficiální (v angličtině se první typ označuje jako „national flag“ nebo „state flag“, druhý jako „civil flag“). Je pravda, že ve většině případů se neliší tak jako v moravském případě, vesměs, pokud je součástí oficiální státní vlajky státní znak (v Evropě namátkou Rakousko, Finsko, Španělsko), je v neoficiální vlajce ten znak vynechán. Islanská státní a neoficiální vlajka se dokonce liší tvarem (státní vlajka má podobu středověké korouhve se dvěma cípy na pravém okraji). Dvě vlajky tedy nic neobvyklého nejsou.

 10. ==================„u te orlice je uz z hlediska vkusu cerveno-bile sachovani peknejsi“ – to záleží výhradně na osobním vkusu.“ani ta navrzena cervena barva mi nepripada jako pekne jasne cervena, nybrz nahnedla“ – no, kdoví, zda nemáte nějak špatně nastavený monitor u počítače 🙂 Ale vážně: v heraldice by se správně neměly odstíny „barev“ udávat, takže je možné je mírně (v mezích rozumu) poupravovat, aniž by to něčemu bylo na závadu. Hlavní je, aby červená zůstala červená, zelená zelená a pod.

 11. A zase vlajkaOrlice na modrém poli se mi také líbí,ale podle mě by měla být moravskoslezská.A vlajky jsou nejhezčí v poměru 5:3,viz vlajka Saska.

 12. Náhodou jsem narazil na fotku ze Znojemských slavností. Všimněte si vlajky v pozadí… http://znojmia.cz/foto/galerie2006/viewpage.php?zv2006&36Můžete mi někdo vysvětlit, zda je to oficiální vlajka Znojma, nebo jestli je pouze vymyšlená pro slavnosti… Znojemská orlica je stříbrno-červěně šachovaná, i když polepšení moravského erbu na zlato-červené šachování se mohlo promítnout i do erbu Znojma – tomu by odpovídaly pruhy v pozadí na vlajce… Nevím nevím…

 13. Paličský názor.Koupil jsem si moravskou orlici-nášivkuna rukáv,červeno-bíle šachovanou,v modrém poli.Když se tak na to dívám,přece jenom se mi zdá pěknějšíčervenobílé šachování než červenožluté.Jak by řekla paní Karla-„zářivější“.Jenom nevím co by tomu řekla heraldika,kdyby byla modrá vlajka s červenobíle šachovanou orlicí a dvoupruhá vlajka červenožlutá.

 14. NerozdělitelnostPane Zdenále,buď uznejte červeno-žlutou vlajku a červeno-žluté šachování nebo červeno-bílé šachování a jinou vlajku.To je jako vybírat si ze zákona jen ty části,které se nám hodí.To prostě nejde.

 15. Reakce nejen na KennyhoVlajka se žlutým a červeným pruhem je skutečně vlajkou Znojma, ale také Olomouce. Souvisí to s faktem, že i tato města mající ve znaku zemskou orlici, jakožto původně města markraběcí, ji také, ve žluto-červeném šachování, používala. I Praha sice má žluto-červenou vlajku, ale to je její věc a nemá smysl kvůli nějakému městu měnit symboly naší země. Navíc znakové privilegium obdržela až 13 let po Moravě. Kombinaci žluté, červené a modré používá severní Holandsko (i když netvrdím, že by to znemožňovalo její použití).Co se týká orlice. Je subjektivním názorem, která z kombinací je pěknější. Je třeba respektovat heraldická pravidla a ne trvat na používání dostatečně „slovanských“ barev, a používat stříbrno(bílo)-červenou orlici a žluto-červený prapor.

 16. Moravska orlice Karla IV.Pane Skoumale,v triforiu Svatovitske katedraly na Prazskem Hrade, za bustou Karla IV., je v okne moravska orlice bilo-jasne cervene sachovana, na zarive modrem podkladu.Cili zadne slovanske barvy. Kdyz sachovani zluto-cervene, tak se prosim neohanejte tisiciletou historii Moravy.

 17. Moravská orliceS těmi „slovanskými“ barvami jsem to nemyslel na původní orlici ze středověku, ale na argumentaci některých lidí, jejichž myšlení tkví v 19.století, a proto odmítají použití zlaté, údajně německé barvy. Jestli můj předešlý příspěvek takto vyzněl, tak se omlouvám.

 18. Dotaz na Tomáše Skoumala,pane Skoumale,pokud Praha získala znakové privilegium později než Morava,pak není co řešit.Jen bych se rád zeptal z jakého zdroje jste to zjistil,pokud možno odkazy.Děkuji.

 19. Informace jsou v heraldických encyklopediích. Zkuste např. Znaky československých měst, popř. Znaky a pečetě středočeských měst…

 20. Praha„pane Skoumale,pokud Praha získala znakové privilegium později než Morava,pak není co řešit.Jen bych se rád zeptal z jakého zdroje jste to zjistil,pokud možno odkazy.Děkuji.“ – Bylo to od stejného panovníka, jen o pár let myslím později. Ještě se na to podívám, podrobnosti se dočkáte v brzké době.

 21. Slezsko„Orlice na modrém poli se mi také líbí,ale podle mě by měla být moravskoslezská.“ – Nesouhlasím, a to hluboce. Podívejte se na článek o Slezsku na můj názor na to.

 22. Erby Prahy od Friedricha„pane Skoumale,pokud Praha získala znakové privilegium později než Morava,pak není co řešit.Jen bych se rád zeptal z jakého zdroje jste to zjistil,pokud možno odkazy. Děkuji“ – Albrecht polepšil erby Starého a Nového města privilegiem z 9. 6. 1475, tedy 13 let po polepšení uděleném Moravě. Starému městu stříbrné hradby a věže změnil na zlaté, ale cimbuří zůstalo stříbrné. Na vrchní stranu štítu pak přidal korunu drženou z každé strany českým lvem. Tyto změny po dvou letech potvrdil český král Vladislav II., takže změny trvají dodnes. Staré Město dostalo r. 1577 změnu modrého štítu na červený, stříbrných hradeb na zlaté a přidáním říšského orla do štítu ozbrojence ve štítu. I v tomto případě trvají všechny tyto změny dodnes.

 23. chyby !!V předchozím komentáři jsem udělal chybu, pražským městům polepšil jejich erby císař Friedrich III., nikoli žádný Albrecht. Dále Staré Město dostalo polepšení pochopitelně v roce 1477, nikoli 1577. Hluboce se za ty zmatky omlouvám.

 24. VlajkaČerveno žlutá vlajka je zažitá a nic bych na ni neměnil, podívejte se kolem sebe kolik států má vlajku červeno modro bílou a ničemu to nevadí. A to nemluvím o používání červeno bílé vlajky. Modrou s orlicí a to moravskou bych navrhoval použít jako standartu.

 25. Citat dne.Danny Kaye (1913-1987) americky herec :“I hlupak ma nekdy moudrou myslenku. Jenomze on si ji nevsimne.“

 26. manespred lety jsem mela tu cest,vytvorit repliku historickeho praporu Ctenarsko-peveckeho spolku Rastislav v Blansku,navrh a po te vysveceni praporu 14.8.1864 provedl sam veliky Josef Manes.Z jakych podkladu prosim vychazel on?dekuji a preji moudre rozhodnuti.M.M.

 27. Dnes má svátek Ursicinus z Raveny, biskup kolem roku 530 (Ursus-medvěd).Vnitřní nesváry, třenice a nenávisti v čem jiném mají příčinu než v nevědomosti?J.A.Komenský, Gentis felicitas, psáno 1654

 28. Červená a bílá.„Počeštila“ jsem Ravennu a napsala s jedním „n“. K opravě malý dodatek.K dnešnímu světci, za jehož života byla započata stavba baziliky S. Apollinare in Classe v Ravenně :http://www.heiligenlexikon.de/BiographienU/Ursicinus_von_Ravenna.htmP.S.Já považuju původní barvy červenou a bílou na praporu za církevní symboliku.Do církevního života zasáhly podstatně reformy tereziánské a josefínské. V roce 1773 zrušen jezuitský řád. Za Josefa II.(1780-1790) byly podle dvorského patentu zrušeny všechny církevní řády, jejichž příslušníci se nezabývali ošetřováním nemocných, výukou, nebo studiem. Na základě tohoto patentu zaniklo např. v Olomouci šest klášterů a Hradisko bylo přeměněno na generální kněžský seminář. Ve vnitřním městě bylo zrušeno sedm kostelů a kaple Sv. Cyrila a Metoděje u Sv. Mořice. Demolován byl i nejstarší olomoucký
  kostel Sv. Petra a Pavla (1792).

 29. V současné době je problém, že pokud se objevíte se žluto-červenou bikolórou, tak sice zaujmete, ale jen někteří se alespoň zeptají „co to je“? Z tohoto důvodu by bylo vhodné na praporu používat, alespoň dočasně, i orlici. Problém je ji vyrobit. Zatím se zdá nejvhodnější použít technologii sítotisku.(?)

 30. Moravská vlajka Moravská vlajka by měla být jen jedna a to krásná modrá s červeno-zlatou orlicí.Nádhera!!!

 31. desi me tovy chcete oddělit Moravu od Česka úplně nebo jen částečnou samostatnost jako je dejme tomu Skotsko a Anglie? Já mám část rodiny na Moravě a i dost přátel a děsí mě představa že by nás dělila nějaká hranice 😦 prosím o odpověď na mail velice mě totiž toto zajímá

 32. ◉ dvě vlajky?no já teta za sebe a tedy i celou mou moravu říkám že dvě vlajky je totální kravina vlajka je a bude jen a jen jedna!!!!!!!!!!!!!!!

 33. > můj názotV Břeclavě je už daná před radnicí moravská vlajka s orlicou, akorát je stříbrno-červaná (orlice), ale mě osobně se líbí víc ve zlato-červeném provedení. Proto bych byl pro tuto verzi, nebo potom pro trikolórní vlajku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s